اسد 25, 1400 19:12 Asia/Kabul
  • حمایت تهران از انتقال صلح آمیز قدرت در افغانستان
    حمایت تهران از انتقال صلح آمیز قدرت در افغانستان

وزیر امور خارجه ایران بر حمایت تهران از شورای هماهنگی انتقال صلح آمیز قدرت در افغانستان تاکید کرد.

به گزارش رادیو دری؛ «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران روز دوشنبه در تهران در دیدار «یوه شیائو یونگ» فرستاده ویژه وزارت امور خارجه چین در امور افغانستان با اشاره به تحولات اخیر در این کشور گفت: ایران با هدف جلوگیری از  تشدید خشونت و وقوع جنگ در شرایط کنونی افغانستان از شورای هماهنگی انتقال صلح آمیز قدرت در این کشور حمایت می کند.

ظریف موضوع آوارگی  بسیاری از مردم افغانستان و هجوم آنها به سوی کشورهای همسایه را یکی از مهمترین و ضروری ترین موضوعات برگرفته از تحولات اخیر افغانستان دانست و افزود:  با توجه به شرایط دشوار همه گیری کرونا این روند مهاجرت نیازمند توجه جدی است.

یوه شیائو یونگ فرستاده ویژه وزارت امور خارجه چین در امور افغانستان نیز در این دیدار، دیدگاه کشورش در خصوص تحولات افغانستان را تشریح و بر ضرورت همکاری کشورهای منطقه به ویژه همسایگان افغانستان در شرایط کنونی  تاکید کرد.

در این نشست که به مناسبت پنجاهمین سالروز آغاز روابط سیاسی ایران و چین برگزار شد دو طرف بر همکاریهای راهبردی تهران و پکن در حوزه های مختلف تاکید کردند. 

همزمان با سقوط کابل به دست طالبان و نگرانی‌ها از وضعیت افغانستان، تحرکات و رایزنی‌های کشورها برای جلوگیری از تشدید نا امنی و حل و فصل بحران این کشور تشدید شده است.

جمهوری اسلامی ایران در مقاطع مختلف بر لزوم گفت و گوی گروه‌های افغانستانی برای حل بحران این کشور تاکید و در هفته‌های اخیر هم نشستی با حضور نمایندگان دولت و گروه طالبان در تهران برگزار کرده است.

رییسی: ایران برای برقراری ثبات در افغانستان تلاش می‌کند

ظریف : ایران به کوشش خود برای مصالحه در افغانستان ادامه می‌دهد

 

کلیدواژه