اسد 26, 1400 10:47 Asia/Kabul
  • روسیه: ناتو پیشنهاد همکاری با ما و سازمان پیمان امنیت جمعی درباره افغانستان را رد کرد
    روسیه: ناتو پیشنهاد همکاری با ما و سازمان پیمان امنیت جمعی درباره افغانستان را رد کرد

معاون وزیر امور خارجه روسیه گفت : به اعضای ناتو طرحی برای تعامل به منظور نجات مردم افغانستان پیشنهاد دادیم، اما آن‌ها نپذیرفتند.

به گزارش رادیو دری، «الکساندر گروشکو»  معاون وزیر امور خارجه روسیه  گفت:  ما به اعضای ناتو پیشنهاد کردیم که طرحی برای تعامل به منظور نجات، کمک و اسکان مردم افغانستان در شرایط بحرانی کنونی مانند گفتگو و تعامل بین ناتو و سازمان پیمان امنیت جمعی در امور افغانستان ایجاد کنند، اما آنها نپذیرفتند.

این دیپلمات روس افزود:  تحولات ایجاد شده در افغانستان در میان خروج نیرو‌های آمریکایی و ناتو مانند آنچه که در یوگسلاوی، لیبی و.. رخ داد طبیعی است. آیا انتظارات می‌توانست متفاوت باشد؟ در این میان تنها یک تریلیون دلار بیهوده هزینه شد.

«ضمیر کابلوف» نماینده روسیه در امور افغانستان و یکی از مسوولان وزارت خارجه این کشور  نیز روز گذشته در سخنانی اعلام کرد مسکو و شرکای آن انتظار نداشتند طالبان به این سرعت بتواند پیشرفت کند هر چند این کشور پیش‌بینی کرده بود طالبان نقشی محوری خواهد داشت.

این دیپلمات روسی مسوولیت این اتفاقات را بر عهده واشنگتن دانست و افزود: ما همیشه برنامه دوم  هم داریم و می‌توانیم در صورت لزوم بر اساس آن برنامه در افغانستان رفتار کنیم، اما  فعلا  نیازی به این کار نیست.

اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان  روز یکشنبه پس از  تسلط طالبان بر کابل از قدرت کناره گیری کرد و از کشور خارج شد.

طالبان اعلام کرده است که مقامات ارشد این گروه در خصوص کابینه جدید در دوحه بحث می‌کنند و همچنان با جامعه بین المللی و نیروهای سیاسی در افغانستان در تماس هستند.

حمایت سازمان پیمان امنیت جمعی از امنیت در مرز تاجیکستان با افغانستان

کلیدواژه