اسد 26, 1400 17:11 Asia/Kabul
  • مشاور سابق اوباما: بایدن باید مشاور امنیت ملی خود را اخراج کند
    مشاور سابق اوباما: بایدن باید مشاور امنیت ملی خود را اخراج کند

یکی از مشاوران دولت باراک اوباما توصیه کرد، رئیس‌جمهور کنونی آمریکا، مشاور امنیت ملی کاخ سفید را به دلیل بی‌کفایتی و رساندن افغانستان به وضعیت کنونی، اخراج کند.

به گزارش رادیو دری ،«برِت برون» مشاور امور تعاملات جهانی «باراک اوباما» رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، روز دوشنبه در یادداشتی در «یو.اِس.آ تودی» با اشاره به اینکه جیک سالیوان در تمام جنبه‌های پُست خود شکست خورده، به «جو بایدن» رئیس‌جمهور کنونی این کشور توصیه کرد، سالیوان را از سمت مشاور امنیت ملی کاخ سفید برکنار کند.

برون در این یادداشت نوشت: «مشاور امنیت ملی دو وظیفه دارد. همانطور که از نامش پیداست، آنها آخرین و نزدیک‌ترین مشاور به رئیس‌جمهور در اتاق فرمان هستند. وظیفه دوم آنها ترجمه و تفسیر تصمیمات فرمانده قوا و هدایت آنها به سمت سیاست‌های عملی است. بعضی اوقات این کارها به گفتن واقعیات نیاز دارد. در تمام این زمینه‌ها، مسئول کنونی این پست ناموفق عمل کرده است».

مشاور امور تعاملات جهانی «باراک اوباما» افزود: «بله بایدن می‌خواست از افغانستان خارج شود. [ولی] این وظیفه سالیوان بود که نحوه دستیابی به این هدف رئیس‌جمهور را فراهم کند و همزمان از مشکلات احتمالی جلوگیری کند. چیزی که مشخصاً رخ نداد».

بعد از توافق فوریه ۲۰۲۰ آمریکا و طالبان، روند خروج نظامیان آمریکایی و متحدان این کشور از افغانستان شروع شد. این در حالی است که طی هفته‌های اخیر طالبان موفق به پیشروی در افغانستان و تصرف شهرهای مهم این کشور شد.

گروه طالبان روز یکشنبه وارد کابل شد و دولت اشرف غنی در افغانستان سقوط کرد.

رئیس جمهور آلمان: هرج و مرج در فرودگاه کابل مایه شرمساری غرب است

کلیدواژه