اسد 26, 1400 18:30 Asia/Kabul
  • پنتاگون: ۳۵۰۰ نظامی آمریکایی در فرودگاه کابل هستند
    پنتاگون: ۳۵۰۰ نظامی آمریکایی در فرودگاه کابل هستند

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا با بیان اینکه هم‌اکنون ۳۵۰۰ نظامی آمریکایی در فرودگاه کابل حضور دارند، مدعی شد، آمریکا می‌تواند روزانه ۵ هزار تا ۹ هزار نفر را از افغانستان خارج کند.

به گزارش رادیو دری ،جان کربی سخنگوی پنتاگون امروز (سه‌شنبه) در مصاحبه با شبکه «سی‌اِن‌اِن» گفت: «واشنگتن متعهد به خروج از افغانستان است. ما به کار خود برای تخلیه هر چه بیشتر آمریکایی‌ها و همکاران افغان در هفته‌های آینده ادامه خواهیم داد».

کربی تصریح کرد: «ما برای حفظ امنیت در فرودگاه کابل تلاش می‌کنیم و ۳۵۰۰ نظامی [آمریکایی] در آنجا حضور دارند».

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا با بیان اینکه تاکنون ۲۰۰۰ نفر را از افغانستان خارج کرده‌اند، افزود: «ما فکر می‌کنیم که بتوانیم روزانه ۵ هزار تا ۹ هزار نفر را از کابل خارج کنیم».

پیش از این، «برِت برون» مشاور امور تعاملات جهانی دولت باراک اوباما، به «جو بایدن» رئیس‌جمهور کنونی آمریکا توصیه کرد، «جیک سالیوان» را به دلیل بی‌کفایتی در اداره امور خارجی از سمت مشاور امنیت ملی کاخ سفید اخراج کند.

بعد از توافق فوریه ۲۰۲۰ آمریکا و طالبان، روند خروج نظامیان آمریکایی و متحدان این کشور از افغانستان شروع شد. این در حالی است که طی هفته‌های اخیر طالبان موفق به پیشروی در افغانستان و تصرف شهرهای مهم این کشور شد.

گروه طالبان روز یکشنبه وارد کابل شد و دولت اشرف غنی در افغانستان سقوط کرد.

مشاور سابق اوباما: بایدن باید مشاور امنیت ملی خود را اخراج کند

کلیدواژه