اسد 27, 1400 08:31 Asia/Kabul
  • هشدار سازمان جهانی بهداشت درباره تشدید بحران کرونا با سقوط افغانستان
    هشدار سازمان جهانی بهداشت درباره تشدید بحران کرونا با سقوط افغانستان

سازمان جهانی بهداشت هشدار داد، سقوط دولت افغانستان و آوارگی تعداد زیادی از مردم این کشورمی‌تواند بحران کرونا را تشدید کند.

به گزارش رادیو دری،"تاریک جاسارویچ"، سخنگوی سازمان جهانی بهداشت در جریان کنفرانس سازمان ملل متحد اعلام کرد: هرج و مرج در افغانستان پس از سقوط کابل و تلاش دیپلمات‌ها و شهروندان برای فرار از این کشور، حفظ اقدامات پیشگیرانه کرونا را دشوار کرده است.

جاسارویچ افزود: بدیهی است، هنگامی که افراد در حال فرار هستند، انجام تمهیدات فردی و جمعی برای جلوگیری از گسترش کرونا دشوار است؛ بنابراین نه تنها خطر ابتلا به کرونا بلکه سایر بیماری‌های عفونی نیز افزایش می‌یابد.

سخنگوی سازمان جهانی بهداشت تصریح کرد: درگیری‌های اخیر در افغانستان خسارات سنگینی به نظام پزشکی شکننده این کشور که در بحبوحه همه گیری کووید -19 با کمبود تجهیزات پزشکی و دارویی اساسی روبرو بوده است، وارد می‌کند. افغانستان تاکنون یک میلیون و 810 هزار دوز واکسن به شهروندان خود تزریق کرده است.

بر اساس داده‌های دانشگاه جانز هاپکینز، افغانستان در 28 روز گذشته بیش از 10 هزار 600 مورد ابتلا به کرونا و 812 مورد مرگ را ثبت کرده است.

در مجموع این کشور تاکنون 152 هزار مورد ابتلا به کرونا و یک هزار و 25 مورد مرگ و میر ناشی از این بیماری همه گیر را ثبت کرده است.

کلیدواژه