اسد 27, 1400 11:23 Asia/Kabul
  • گفتگوی تلفنی مرکل با امیر قطر درباره شرایط افغانستان
    گفتگوی تلفنی مرکل با امیر قطر درباره شرایط افغانستان

صدراعظم آلمان در تماس تلفنی با امیر قطر پیرامون مسائل بین المللی و منطقه‌ای به ویژه تحولات افغانستان به رایزنی پرداخت.

به گزارش رادیو دری ،شیخ "تمیم بن حمد"، امیر قطر و "آنگلا مرکل"، صدراعظم آلمان در این گفت و گوی تلفنی بر لزوم ادامه مذاکرات و افزایش تلاش‌ها برای رسیدن به آشتی ملی و انتقال مسالمت آمیز قدرت در افغانستان با هدف تامین منافع مردم آن کشور تاکید کردند.

در همین حال خبرگزاری رسمی قطر روز سه شنبه از گفتگوی تلفنی "آنتونیو گوترش"، دبیر کل سازمان ملل متحد با "محمد بن عبد الرحمن آل ثانی"، وزیر امور خارجه قطر درباره پیامد‌های اوضاع در افغانستان خبر داد.بنا بر اعلام "استفان دوژاریک"، سخنگوی دبیر کل سازمان ملل متحد، آنتونیو گوترش از تلاش‌های قطر برای تقویت گفتگو میان طالبان و سایر گروه‌ها و جناح‌ها در افغانستان قدردانی و ابراز امیدوار کرد انتقال قدرت در افغانستان به صورت مسالمت آمیز و با مشارکت همه طرف‌ها صورت گیرد.

لازم به ذکر است،گفتگو‌های صلح میان دولت افغانستان و گروه طالبان با میانجی گری قطر و با پشتیبانی آمریکا از سپتامبر سال 2020 در دوحه آغاز شد.

در ادامه تحولات و پیشروی‌های روز‌های اخیر نیرو‌های طالبان در افغانستان، این گروه توانست شامگاه یکشنبه (15 اوت) بدون درگیری مسلحانه وارد کابل شود و کنترل دفاتر دولتی تخلیه شده از سوی نیرو‌های افغان را به دست گیرد.

تاکید دوحه بر انتقال مسالمت‌آمیز قدرت در افغانستان

کلیدواژه