سنبله 03, 1400 07:18 Asia/Kabul
  • چین: ارتش آمریکا باید پاسخگوی نقض حقوق بشر در افغانستان باشد
    چین: ارتش آمریکا باید پاسخگوی نقض حقوق بشر در افغانستان باشد

نماینده چین در سازمان ملل متحد گفت ایالات متحده، بریتانیا، استرالیا و سایر کشورها باید در قبال نقض حقوق بشر توسط ارتش‌های خود در افغانستان پاسخگو شوند.

به گزارش رادیو دری ، «چن شو» نماینده دائم چین در مقر سازمان ملل در ژنو روز سه‌شنبه گفت ایالات متحده و متحدانش باید به خاطر آنچه نقض حقوق بشر در افغانستان می‌خوانند، در جایگاه پاسخگویی قرار بگیرند. شو افزود: ایالات متحده و سایر کشورها تحت پرچم دموکراسی و حقوق بشر مداخلات نظامی را در سایر کشورهای مستقل انجام می‌دهند و مدل خود را بر کشورهایی با تاریخ و فرهنگ بسیار متفاوت تحمیل می‌کنند.

این اظهارات در حالی منتشر شده که آمریکا و متحدانش در تلاش برای خارج کردن نظامیان و شهروندان خود از افغانستان پس از تسلط طالبان بر کابل هستند. 

چین کشورهای غربی را به دلیل نقش آن‌ها در جنگ ۲۰ ساله افغانستان و خروج بی‌برنامه و آشفته متعاقب آن که منجر به سقوط کابل  شد، محکوم کرده است.

 وزارت امور خارجه چین روز جمعه تأکید کرد مداخلات نظامی آمریکا در دیگر کشورها راه به جایی نمی‌برند.«هوآ چونیینگ» سخنگوی این وزارتخانه در نشستی خبری گفت از «سندروم ویتنام» در قرن گذشته تا «سندروم افغانستان» در قرن حاضر، آمریکا به‌دنبال تغییر دیگر کشورها بر اساس امیال خود است.

مخالفت چین با اعمال فشار علیه طالبان

انتقاد چین از عملکرد آمریکا در افغانستان

کلیدواژه