سنبله 08, 1400 11:22 Asia/Kabul
  • افزایش 260 درصدی صادرات کالا از ایران به افغانستان از پایانه دوغارون
    افزایش 260 درصدی صادرات کالا از ایران به افغانستان از پایانه دوغارون

مدیر پایانه مرزی دوغارون ایران گفت: از ابتدای امسال تا پایان مرداد ماه (اسد)، ۶۱۹ هزار و ۱۹۹ تن انواع کالا با ۲۲ هزار و ۳۶۴ دستگاه کامیون ترانزیتی از پایانه مرزی دوغارون شهرستان تایباد در استان خراسان رضوی به افغانستان صادر شده که نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل، ۲۶۰ درصد افزایش داشته است.

سید احمد نظام روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: پارسال طی این بازه زمانی ۲۳۷ هزار و ۷۲۹تن انواع کالا با ۹ هزار و ۶۱۶ دستگاه کامیون از این پایانه به کشور افغانستان صادر شده بود.

وی ادامه داد: همچنین در این مدت افزون بر ۲۴۳ هزار و ۹۹ تن انواع کالا با ۱۱ هزار و ۸۱ دستگاه کامیون به افغانستان ترانزیت شد.

مدیر پایانه مرزی دوغارون ایران به حوزه واردات انواع کالا از سمت افغانستان به پایانه مرزی دوغارون اشاره کرد و گفت: در بازه زمانی پنج ماهه نخست امسال، ۲ هزار و ۱۷۴ تن انواع کالا با ۸۸ دستگاه کامیون ترانزیت از سمت افغانستان وارد پایانه مرزی دوغارون شده که نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل به لحاظ وزنی ۷۰ درصد و در مقوله تردد ناوگان حمل نقل ۶۹ درصد افزایش داشته است.

نظام، انواع مصالح ساختمانی، میلگرد، بنزین و گاز مایع را از مهم ترین اقلام صادراتی به افغانستان اعلام کرد و افزود: پایانه مرزی دوغارون دروازه طلایی برای تجارت و ترانزیت کالا و یکی از پرترددترین معبرهای زمینی کشور در بخش کالا و مسافر است.

تداوم صادرات ایران به افغانستان و کاهش عوارض گمرکی تا 70 درصد 

کلیدواژه