سنبله 13, 1400 09:09 Asia/Kabul
  • بورل: تعامل با طالبان به معنای به رسمیت شناختن آن نیست
    بورل: تعامل با طالبان به معنای به رسمیت شناختن آن نیست

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاکید کرد، بروکسل با طالبان در افغانستان مذاکره و تعامل خواهد کرد اما این به معنای به رسمیت شناختن آنها نیست.

به گزارش رادیو دری، «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز جمعه درباره مساله افغانستان گفت: ما طالبان را براساس تعهد تشکیل یک دولت فراگیر و همچنین عدم میزبانی از تروریستها قضاوت خواهیم کرد. 

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه اضافه کرد، ما تصمیم گرفته ایم که به طور مشترک و جمعی در زمینه ارتباط با طالبان از جمله بازگرداندن نمایندگی دیپلماتیک کشورهای اروپایی در افغانستان، اگر شرایط امنیتی اجازه دهد، کار کنیم.

بورل همچنین گفت: اتحادیه اروپا یک ابتکار همکاری را با همسایگان افغانستان به‌ منظور همسو‌سازی مواضع در قبال شرایط جدید این کشور آغاز خواهد کرد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز چهارشنبه نیز در یادداشتی در روزنامه «نیویورک تایمز»، تحولات افغانستان و تصمیمات آمریکا را ندای بیدارباشی برای اروپا توصیف کرده بود.

جن ساکی سخنگوی کاخ سفید نیز در زمینه به رسمیت شناختن حکومت طالبان گفته، به رسمیت شناختن طالبان به عنوان دولت جدید افغانستان بستگی به شرایط دارد و ایالات متحده عجله‌ای برای به رسمیت شناختن این گروه ندارد.

اتحادیه اروپا: به رسمیت شناختن گروه طالبان در افغانستان در حال حاضر گزینه روی میز نیست

کلیدواژه