سنبله 14, 1400 13:42 Asia/Kabul
  • درخواست ناتو از چین و روسیه برای نقش آفرینی در جلوگیری از گسترش تروریسم در افغانستان
    درخواست ناتو از چین و روسیه برای نقش آفرینی در جلوگیری از گسترش تروریسم در افغانستان

دبیر کل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی ناتو اعلام کرد روسیه و چین باید در جلوگیری از گسترش تروریسم در افغانستان، پس از خروج نیرو‌های خارجی از این کشور، نقش موثر ایفا کنند.

ینس استولتنبرگ، امروز یکشنبه در مصاحبه با روزنامه تلگراف گفت: « معتقدم که کل جامعه بین المللی، از جمله روسیه و چین، باید به منظور جلوگیری از تبدیل شدن افغانستان به مکانی برای فعالیت آزاد گروه‌های تروریستی، دست به کار شوند و در این باره آمادگی، سازماندهی، برنامه ریزی، و تأمین مالی  خود را ارتقا دهند.»

دبیر کل ناتو اذعان کرد: تسلط طالبان بر افغانستان به این دلیل بود که متحدان ناتو تصمیم گرفتند به ماموریت نظامی خود در این کشور پایان دهند. 

استولتنبرگ در بخشی از سخنان خود گفت: درباره به رسمیت شناختن طالبان با متحدان ناتو بحث می کنیم اما این مسئله بستگی به اقدامات دولت جدید در افغانستان دارد.

وانگ ونبین، سخنگوی وزارت خارجه چین، اخیرا ابراز امیدواری کرد که کشور‌های غربی متوجه شوند که خروج نیرو‌ها پایان وظایف آن‌ها نیست و آن‌ها باید از نظر اقتصادی و حمایت بشردوستانه از مردم افغانستان برای کمک به آن‌ها در مسیر بهبودی قدم بردارند.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه هم روز جمعه خواستار متحد شدن تلاش‌های بین المللی در مورد افغانستان و اتخاذ تصمیمات مشترک در مورد به رسمیت شناختن نیرو‌های سیاسی شد. 

آمریکا و متحدانش در حالی از افغانستان عقب نشینی کردند که این لشکرکشی ثمره ای جز گسترش تروریسم، جنگ، خشونت، بی ثباتی و نا امنی و کشتار ده ها هزار نفر از مردم این کشور نداشته است.

روسیه: تحولات افغانستان بیانگر ناتوانی و شکست آمریکا و ناتو است

کلیدواژه