سنبله 16, 1400 18:29 Asia/Kabul
  • اخبار ضدونقیض درباره کنترل پنجشیر از سوی طالبان و جبهه مخالف
    اخبار ضدونقیض درباره کنترل پنجشیر از سوی طالبان و جبهه مخالف

یک روز پس از اعلام تصرف ولایت پنجشیر از سوی طالبان و کنترل این گروه بر سراسر افغانستان، منابع نزدیک به جبهه مخالفان اعلام کردند: مردم به سمت خانه‌های خود در حرکتند و منطقه در دست نیروهای مردمی است.

«قاسم محمدی» از افراد نزدیک به جبهه مخالفان در پنجشیر با تشریح آخرین تحولات این منطقه به خبرگزاری فارس گفت: روز گذشته با عقلانیت فرماندهان پنجشیر، اعضای طالبان وارد این ولایت شدند اما با عقب نشینی تاکتیکی نیروهای مقاومت و به دنبال آن آغاز دور جدید حملات، طالبان غافلگیر شدند و با تحمل تلفات و خسارات سنگین بار دیگر پنجشیر به کنترل نیروهای مردمی درآمد.

به گفته قاسم محمدی، پنجشیر در اختیار نیروهای مردمی است و بغلان و اندراب نیز از کنترل طالبان خارج شده و قیام های شب گذشته در حمایت از قیام سراسری احمد مسعود در کابل، مزارشریف، قندهار، هرات، دایکندی، کاپیسا و پروان با هماهنگی پنجشیر و فریادهای "زنده باد مسعود"، "زنده باد مقاومت ملی افغانستان" نشان داد که روایت احمد مسعود، روایت مدنی، فکری و روایت ارزش محور بر مبنای عدالت اجتماعی و انتخابات است.
وی گفت: مقاومت مردمی افغانستان از طالبان دو چیز میخواهد؛ اول، رفتن به سمت یک حکومت موقت یعنی یک شخص بیطرف و دوم رفتن به سمت انتخاباتی که در آن هر گروه کاندیدای خود را داشته باشد.

محمدی با بیان اینکه اگر طالبان با سیستم زور بخواهند حکومت کنند، مردم افغانستان پذیرای آنها نیست. افزود: در واقع آمریکاییها و پاکستان، فضا را برای حضور طالبان فراهم کردند و با همان هواپیمایی که آمریکا نظامیانش را از افغانستان خارج کرد، ملابرادر و تیمش را از قطر وارد کابل کرد.
وی درخصوص ادعای حملات هوایی از سوی بالگردهای پاکستانی نیز گفت: طالبان میخواست امرالله صالح را هدف قرار دهد، بنابراین با استفاده از بالگردهای پاکستانی، منزل وی را تخریب کردند اما او به جایی خارج از پنجشیر انتقال داده شده است.

عضو ارشد جبهه مخالفان و نیروهای مردمیدر پنجشیر همچنین گفت: پاکستان از طالبان به عنوان ابزاری برای رسیدن به اهداف خود در افغانستان استفاده می کند.
این اظهارات در حالی مطرح میشود که در مقابل، سخنگویان طالبان، همچنان مدعی تصرف کامل پنجشیر و سقوط این ولایت هستند.

تظاهرات شبانه مردم افغانستان علیه طالبان/ اوضاع در پنجشیر به نفع جبهه مخالف طالبان

کلیدواژه