سنبله 17, 1400 14:08 Asia/Kabul
  • امامعلی رحمان: اوضاع امروز افغانستان نتیجه دخالت خارجی است
    امامعلی رحمان: اوضاع امروز افغانستان نتیجه دخالت خارجی است

امامعلی رحمان رییس جمهوری تاجیکستان گفت: «ناامنی و بدبختی که بر سر مردم افغانستان آمده‌، نتیجه دخالت کشور‌های خارجی است که همچنان نیز ادامه دارد.»

به گزارش رادیو دری؛ امامعلی رحمان در سخنانی به مناسبت استقلال تاجیکستان افزود:  مشاهدات و تحلیل‌ها نشان می‌دهد که در بیش از یک‌ماه گذشته، وضعیت در افغانستان بازهم فلاکت‌بارتر و باعث نگران جدی کشورهای منطقه و جهان شده‌است.

او اضافه کرد: مردم افغانستان که بیش از ۴۰ سال  شرایط جنگ و ناآرامی را تحمل کرده‌بودند، بازهم با مشکلات بیشتر امنیتی و اجتماعی رو به رو شده‌اند.

رییس جمهوری تاجیکستان تاکید کرد: کشورش خواهان برقراری هرچه زودتر صلح و آرامش در افغانستان با تشکیل حکومت فراگیر و در نظرداشت منفعت‌ اقوام مختلف، رأی تمام مردم افغانستان و رعایت حقوق شهروندان در معیار‌های جهانی است.

رحمان اظهار کرد: اخلاقی نیست که جامعه جهانی مردم افغانستان را با مشکلات به وجودآمده تنها بگذارد و من در حیرتم که تمام نهاد‌های بین‌المللی مرتبط با حقوق بشر، خاموشی اختیار کرده‌اند و در  پشتیبانی از حقوق مردم افغانستان هیچ‌گونه تلاشی نمی کنند.

او هشدار داد که بی‌تفاوتی نسبت به سرنوشت افغانستان باعث افزایش خشونت و احتمال «جنگ تحمیلی سال‌های ۹۰» خواهد شد که امنیت و ثبات در کشور‌های منطقه و جهان را تهدید خواهد کرد.

رییس جمهوری تاجیکستان با بیان اینکه وضعیت افغانستان بر کشور‌های آسیای مرکزی تأثیر مسقیم منفی می‌گذارد افزود: در ۲۰ سال اخیر او در سازمان‌های بین‌المللی و دیگر همایش‌های جهانی گفته است که مسأله افغانستان راه حل نظامی ندارد و باید تنها با مذاکرات حل و فصل شود؛ ولی جامعه جهانی به حل این مسأله تا اندازه‌ای بی‌تفاوتی کرد.

رحمان گفت: مشکلات افغانستان به جایی رسیده است که امروز تمام بشریت به خصوص تاجیکستان و دیگر کشور‌های همجوار آن را نگران کرده است.

او از همه سازمان‌های بین‌المللی، کشور‌های منطقه و جهان دعوت کرد که برای حل مشکلات افغانستان و تشکیل حکومت مصالحه ملی با فراگیری منفعت‌های تمام اقوام تدبیر‌های فوری و دسته‌جمعی بیاندیشند.

پس از نزدیک به یک‌ماه از سقوط دولت اشرف‌غنی، طالبان اعضای حکومت جدید را اعلام کرده‌‌اند که در راس آن محمد حسن آخوند قرار دارد و تمامی اعضای آن رهبران طالبان هستند.

اعلام این کابینه واکنش‌های منفی گسترده‌ای را در پی داشته‌است.

تاکید تاجیکستان بر تشکیل دولت فراگیر در افغانستان

تاجیکستان به احمدشاه مسعود و برهان الدین ربانی نشان ملی اعطا کرد

کلیدواژه