سنبله 18, 1400 17:09 Asia/Kabul
  • ایران تشکیل دولت فراگیر در افغانستان را پیگیری می کند
    ایران تشکیل دولت فراگیر در افغانستان را پیگیری می کند

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد : ایران همچنان پیگیر موضوع تشکیل دولت فراگیر در افغانستان با مشارکت همه اقوام بوده و امیدوار است طالبان به تعهداتی که داده اند عمل کنند.

به گزارش رادیو دری؛ "حسین امیرعبداللهیان"  افزود: تجربه نشان داده است که تشکیل دولت غیرفراگیر کمکی به وضعیت ثبات، آرامش و ارتقای وضعیت افغانستان  نکرده است. 

به گفته امیرعبداللهیان، انتظار از وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان این است که با صدایی واحد اهمیت تشکیل دولت فراگیر با مشارکت همه اقوام را اعلام کنند.

وزیر امور خارجه ایران همچنین گفت: آمریکا مسبب اصلی نابسامانی در افغانستان در دو دهه گذشته است و آن ها باید به مردم افغانستان و به منطقه و افکار عمومی جهان پاسخگو باشند که چرا در زمان حضورشان و اشغال افغانستان، قاچاق مواد مخدر و صادرات آن چندین برابر افزایش یافت، تروریسم در این کشور گسترش پیدا کرد و  آمریکایی ها در ایجاد ساختارهای جدید و در دولت سازی هیچ موفقیتی نداشتند.

امیرعبداللهیان اضافه کرد: آمریکایی ها ادعا می کنند 2  و 6 دهم تریلیون دلار در افغانستان هزینه کرده اند اما نتیجه آن چیزی جز فقر، نابسامانی و ناامنی نبوده و البته پیامدهای ناگوار این سیاست غلط آمریکا برای کشورهای همسایه بوده است.

وی افزود: ایران تأکید می کند که در افغانستان گفتگو  باید به جای جنگ بنشیند و استفاده از ابزارهای نظامی به جای گفتگو، نگرانی مردم افغانستان را در پی دارد.

وزیر امور خارجه ایران یادآور شد که این کشور  میزبان حدود 4 میلیون برادر و خواهر خود از افغانستان بوده  و با وجود سخت ترین تحریم های ظالمانه، اعطای واکسن کرونا به این ۴ میلیون را در اولویت کاری قرار داده و از هیچ حمایتی از مردم افغانستان دریغ نکرده است.

وزیر خارجه ایران: دولت فراگیر تنها مسیر صلح در افغانستان است

 

کلیدواژه