سنبله 20, 1400 13:38 Asia/Kabul
  • اشتباه مرگبار پنتاگون در حمله به هدفی در نزدیکی فرودگاه کابل
    اشتباه مرگبار پنتاگون در حمله به هدفی در نزدیکی فرودگاه کابل

نیویورک تایمز اعلام کرد: برخلاف ادعای دولت آمریکا در حمله پهپادی این کشور به منطقه ای از کابل که به کشتن غیرنظامیان منجر شد، هیچ بمبی مربوط به داعش وجود نداشته است.

به گزارش رادیو دری، پنتاگون (وزارت دفاع آمریکا) می‌گوید:  یک روز پیش از خروج کامل نیروهای آمریکا از افغانستان، یک ‌بمب ‌گذار انتحاری را در خودرویی که قصد انجام حمله در فرودگاه کابل داشت هدف قرار داده ‌است.

یک مقام نظامی آمریکایی در آن زمان به شبکه سی ‌بی ‌اس گفت: ما اطمینان داریم که به چیزی که هدف ما بود، رسیدیم.

پنتاگون گفته بود این حمله پهپادی در «از بین بردن تهدید قریب الوقوع» فرودگاه کابل موفق بوده و «بیل اوربان» از فرماندهی مرکزی آمریکا گفته بود  مطمئن است وسیله نقلیه ‌ای که حامل حداقل یکی از اعضای گروه داعش بوده به همراه مقدار قابل توجهی مواد منفجره، منهدم شد.

یک روز بعد از این حمله مشخص شد که 10 غیرنظامی یک خانواده از جمله 7 کودک در این حمله کشته شده‌اند.

بازماندگان این خانواده به بی ‌بی ‌سی گفتند که 10 عضو این خانواده در این حمله به خودروی پارک شده در خانه آنها کشته شده اند.

در پی انتشار گزارش از مرگ غیرنظامیان پنتاگون مدعی شد که انفجار بزرگ دومی در این مکان روی داده که احتمالا به دلیل وجود مواد منفجره متعلق به داعش در این خودرو بوده است.

حالا گروه تحقیقی روزنامه نیویورک تایمز می‌گوید: بر اساس تصاویر ویدیویی به دست آمده و مصاحبه ‌هایی که در محل انجام داده است، آمریکا در این حمله به اشتباه یکی از کارکنان افغان یک سازمان امدادی را در کنار هفت کودک کشته است.

این امدادگر افغان «زماری احمدی» نام داشته است و تصاویری که نیویورک تایمز به دست آورده نشان می‌دهد که  او  صرفا مشغول انتقال گالن‌های آب بوده است.

براساس تحقیقات روزنامه نیویورک تایمز، احمدی که سال‌ها برای یک سازمان امدادی آمریکا کار می‌کرده در طول روز همکارانش را با خودرو جابجا می ‌کرده و احتمالا پنتاگون گالن‌های آب را با مواد منفجره اشتباه گرفته است.

افزایش کشته های حمله پهپادی آمریکا در کابل

انتقاد طالبان از حمله پهپادی آمریکا در افغانستان

 

 

کلیدواژه