سنبله 23, 1400 08:25 Asia/Kabul
  • امیرعبداللهیان: آمریکا عامل بی ثباتی های کنونی در افغانستان است
    امیرعبداللهیان: آمریکا عامل بی ثباتی های کنونی در افغانستان است

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: آمریکا عامل بخش مهمی از بی ثباتی و ناامنی افغانستان است.

به گزارش رادیو دری؛ حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه ایران در نشست مجازی "وضعیت بشردوستانه در افغانستان" به ریاست آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد اظهار کرد: همه ما امروز با شرایط و چالشی جدید در افغانستان روبرو هستیم و باور داریم که بخش مهمی از وضعیت بی‌ثباتی ، ناامنی و شرایط نابسامان کنونی در کشور افغانستان به سیاست‌های توأم با آزمون و خطا و اشتباهات ایالات متحده آمریکا در این کشور برمی گردد.

 

امیرعبداللهیان افزود: آمریکایی‌ها در سالهای اشغال افغانستان و در نحوه خروج شان از این کشور فجایعی را آفریدند که جهانیان صحنه‌هایی از آن را در فرودگاه کابل در روزهای گذشته شاهد بودند.

وی اضافه کرد: در این نشست در سطح سیاسی این پیام واحد را باید به افغانستان صادر کنیم که افغانستان امن، با ثبات و توسعه یافته فقط و فقط در سایه تشکیل دولت فراگیر ملی و متشکل از همه طرف ها می تواند ایجاد شود. 

وزیر امور خارجه ایران همچنین درباره دیدگاه کشورش در سطح انسانی اظهار کرد: معتقد هستیم در ابعاد انسان‌دوستانه، مردم ، زنان و کودکان در افغانستان در سالهای گذشته و در هفته‌های اخیر با وضعیت تاسف باری مواجه بوده و هستند و امروز جامعه جهانی موظف است کمک های انسان دوستانه فوری و سریع خود را به افغانستان ارسال کند.

امیرعبداللهیان با اعلام آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای تسهیل در ارسال کمک های انسان دوستانه کشورهای مختلف به افغانستان گفت: ایران برای کمک به جلوگیری از ورود موج جدید پناهندگان و آوارگان افغان تمام مرزهای خودش را باز نگه داشته است تا علاوه بر ارسال کمک‌های انسان دوستانه به داخل افغانستان بتوانیم تجارت‌های محلی، بازارچه های مشترک و گذرگاه‌های تجاری مرزی را باز نگه داریم.

وی با بیان اینکه جامعه جهانی نسبت به تعهدات خود در قبال رسیدگی به وضعیت آوارگان افغان به خوبی عمل نکرده است بر ضرورت تامین کمکهای فوری انسان دوستانه و همچنین کمک به مردم این کشور و تشکیل دولت فراگیر در افغانستان تاکید کرد. 

امیر عبداللهیان همچنین با تاکید بر ارتباط  ایران با همه طرف‌ها در افغانستان اظهار کرد: ما در افغانستان سیاستی را دنبال می‌کنیم که علاوه بر تشکیل دولت فراگیر، افغانستانی عاری از تروریسم و مواد مخدر را شاهد باشیم و مردم خودشان بتوانند درباره آینده سرنوشت کشورشان تصمیم گیری کنند .

ایران تشکیل دولت فراگیر در افغانستان را پیگیری می کند

 

کلیدواژه