سنبله 26, 1400 09:58 Asia/Kabul
  • نشست دیپلمات‌های ارشد ایران و سه کشور دیگر با محوریت افغانستان
    نشست دیپلمات‌های ارشد ایران و سه کشور دیگر با محوریت افغانستان

نشست مشترک دیپلمات‌های ارشد جمهوری اسلامی ایران، پاکستان ، چین و روسیه در حاشیه اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای با محور بررسی آخرین تحولات افغانستان برگزار شد .

به گزارش رادیو دری ، این نشست با حضور «سید رسول موسوی» دستیار وزیر امور خارجه و مدیرکل غرب آسیا وزارت امور خارجه ایران ، «شاه محمود قریشی»، «وانگ یی» و «سرگئی لاوروف» به ترتیب وزیران امور خارجه پاکستان، چین و روسیه در دوشنبه (پایتخت تاجیکستان) برگزار شد.

وزارت امور خارجه پاکستان  با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد ، دیپلمات‌های ارشد این چهار کشور، ضمن بررسی آخرین تحولات افغانستان، درخصوص مسائل مرتبط با صلح و ثبات منطقه تبادل نظر کردند.

در این بیانیه آمده است، ایران، پاکستان، روسیه و چین عزم و تعهد متقابل را برای پایداری صلح و ثبات در منطقه به ویژه کمک به صلح در افغانستان اعلام کردند.

مقامات  ارشد این چهار کشور تاکید کردند، تشکیل دولت فراگیر در افغانستان با مشارکت همه گروه‌ها و نیروهای سیاسی با هدف تامین منافع سیاسی و قومی در این کشور اجتناب ناپذیر است.

دیپلمات‌های ارشد ایران، پاکستان، چین و روسیه همچنین در این نشست بر لزوم تلاش‌های مشترک برای مقابله با تهدیدهای احتمالی تروریسم ناشی از نابسامانی‌ها در افغانستان و نبرد با قاچاق موادمخدر تاکید کردند.

این مقامات در عین حال  نسبت به اوضاع پیچیده اقتصادی و اجتماعی در افغانستان و خطر  موج جدید  پناهجویان در منطقه ابراز نگرانی کرده و از سرگیری روند زندگی عادی و بهبود اقتصادی در این کشور را خواستار شدند .

گروه طالبان که از 15 اوت(24 اسد) قدرت را در افغانستان در دست دارد، عصر روز سه شنبه هفتم سپتامبر(16 سنبله) اسامی اعضای دولت موقت خود را معرفی کرد.

آغاز نشست شورای سران سازمان پیمان امنیت جمعی در «دوشنبه»

کلیدواژه