سنبله 26, 1400 10:22 Asia/Kabul
  • هشدار صندوق بین المللی پول در خصوص بحران انسانی در افغانستان
    هشدار صندوق بین المللی پول در خصوص بحران انسانی در افغانستان

صندوق بین المللی پول روز پنجشنبه اعلام کرد که برای جلوگیری از وقوع بحران انسانی در افغانستان، جامعه جهانی باید اقدام فوری انجام دهد.

به گزارش رادیو دری؛ صندوق بین المللی پول با اعلام نگرانی از وضعیت اقتصادی افغانستان نسبت به بحران غریب الوقوع انسانی در این کشور پس از تسلط گروه طالبان بر افغانستان در ماه گذشته اخطار داد. 

گری رایس سخنگوی صندوق بین المللی پول گفت: ارتباط این صندوق با افغانستان همچنان در حالت تعلیق است و این به معنی توقف کمک‌های مالی صندوق بین المللی پول برای افغانستان است. 

وی افزود: این صندوق آماده همکاری با اقدامات فوری جامعه جهانی جهت جلوگیری از وقوع یک بحران انسانی در افغانستان است. 

رایس توضیح داد: تمرکز اولیه باید بر کمک به مردم افغانستان از طریق موافقت با نقل و انتقالات مالی کوچک و حواله و ارائه کمک به کشورهایی باشد که پناهندگان افغان را پذیرفته‌اند. 

سخنگوی صندوق بین المللی پول بار دیگر تکرار کرد تا زمانی که در میان جامعه جهانی یک قطعیت در مورد به رسمیت شناختن دولت در افغانستان وجود ندارد،  این سازمان نمی‌تواند ارتباط مستقیم با افغانستان را احیا کند. 

پس از سقوط دولت کابل و تسلط طالبان بر افغانستان، صندوق بین المللی پول و بانک جهانی فعالیت‌های خود را در این کشور به حالت تعلیق درآوردند و صندوق بین المللی پول ارائه کمک ۳۴۰ میلیون دلاری به افغانستان را متوقف کرد.  

هشدار مقام سازمان ملل درباره بحران غذایی در افغانستان

کلیدواژه