سنبله 29, 1400 15:35 Asia/Kabul
  • انتقاد طالبان از درخواست عمران خان بابت تشکیل دولت فراگیر
    انتقاد طالبان از درخواست عمران خان بابت تشکیل دولت فراگیر

گروه طالبان اعلام کرد، پاکستان یا هر کشور دیگری حق ندارد از طالبان برای تشکیل یک دولت فراگیر در افغانستان درخواست کند.

به گزارش رادیودری، هفته گذشته عمران‌خان پس از بازگشت از اجلاس سازمان شانگهای در دوشنبه از آغاز گفتگو با طالبان برای تشکیل دولت فراگیر خبر داده بود. 

وی در توئیتی نوشت: پس از مذاکرات در دوشنبه با رهبران همسایگان افغانستان و به ویژه گفت‌وگوی طولانی با امامعلی رحمان، رئیس جمهور تاجیکستان، من با طالبان گفت‌وگو برای یک دولت فراگیر در افغانستان شامل تاجیک‌ها، هزاره‌ها و ازبک‌ها را آغاز کرده‌ام.

پس از این اظهارنظر، یک روزنامه پاکستانی به نقل از ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان گفته که طالبان در حال جمع‌آوری اطلاعات درباره این گفته‌های عمران‌خان است. 

تاکنون طالبان به صورت رسمی درباره سخنان عمران‌خان برای تشکیل دولت فراگیر با حضور نمایندگان تاجیک‌ها، ازبک‌ها و هزارها اظهارنظر نکرده است. 

مجاهد به درخواست روزنامه دیلی‌تایمز در رابطه با سخنان عمران‌خان از اظهارنظر مستقیم اجتناب کرده و  گفته است که طالبان در حال ارزیابی این گفته‌ها است.

اما «محمدمبین»، یکی دیگر از رهبران طالبان در گفتگو با شبکه خبری آریانانیوز گفته است که آیا دولت فراگیر به این معناست که همسایگان در دولت نماینده داشته باشند و جاسوسی کنند؟

وی افزود: دولت موقت فراگیر بوده و ما این حق را داریم که خودمان نظام سیاسی خود را انتخاب کنیم. 

این در حالی است که طالبان بارها اعلام کرده که به دنبال تشکیل دولت فراگیر بوده و شرط جامعه جهانی برای پذیرش این گروه نیز تشکیل دولت فراگیر و رعایت حقوق بشر بخصوص حقوق زنان عنوان شده است. 

مذاکرات پاکستان با طالبان برای تشکیل دولتی فراگیر در افغانستان

کلیدواژه