سنبله 30, 1400 07:56 Asia/Kabul
  • امیرعبداللهیان: جامعه جهانی به ایجاد ثبات در افغانستان کمک کند
    امیرعبداللهیان: جامعه جهانی به ایجاد ثبات در افغانستان کمک کند

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه در دیدار  با "فیلیپو گراندی" Filippo Grandi کمیسر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در نیویورک،  حمایت جامعه بین الملل را برای ایجاد ثبات سیاسی در افغانستان با هدف جلوگیری از  آواره شدن بیشتر مردم نجیب این کشور خواستار شد.

به گزارش رادیو دری، "حسین امیرعبداللهیان" در این دیدار گفت: ضروری است سازمان‌های بین‌المللی به طور فعالانه تری به وظایف خود نسبت به وضعیت انسانی در افغانستان عمل کنند تا از آواره شدن بیشتر مردم نجیب این کشور جلوگیری شود.

امیرعبداللهیان  به چهار دهه میزبانی جمهوری اسلامی ایران از انبوه پناهندگان و آوارگان افغان با وجود تحریم‌های ظالمانه آمریکا و غرب علیه ایران‎ اشاره کرد و افزود: ایران در تمامی این سال ها، به رغم وضعیت تحریمی و فشار اقتصادی و اخیرا شیوع ویروس  کرونا سعی کرده است میزبان خوبی برای افغان ها باشد.

وزیر خارجه ایران در ادامه  بر ضرورت حمایت جهانی از ایران در این خصوص تاکید و از تحریم‌ها و اقدامات قهرآمیز یکجانبه آمریکا علیه ملت ایران و در عین حال سکوت جامعه جهانی در قبال این اقدامات نامشروع  انتقاد کرد. 

کمیسر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان نیز در این دیدار  با قدردانی از میزبانی سخاوتمندانه جمهوری اسلامی ایران از آوارگان افغان درباره آخرین وضعیت و چالش های حقوق بشری در افغانستان بحث و تبادل نظر کرد.

گراندی با تایید ناکافی بودن کمک‌های جهانی در قبال وسعت و طولانی بودن حضور پناهندگان و آوارگان در ایران  ابراز امیدواری کرد بتواند کشور‌های بهره‌مند را متوجه مسوولیت خود در قبال این وضعیت کند.

 امیرعبداللهیان: آمریکا عامل بی ثباتی های کنونی در افغانستان است

کلیدواژه