سنبله 30, 1400 14:10 Asia/Kabul

ذبیح‌الله مجاهد امروز باقی مانده اعضای کابینه موقت طالبان را اعلام کرد.

به گزارش خبرنگار رادیودری، مجاهد که در یک نشست خبری در مرکز اطلاعات و رسانه‌های حکومت صحبت می‌کرد، گفت: نورالدین عزیزی از ولایت پنجشیر به‌عنوان سرپرست وزارت تجارت و قلندر عباد به‌حیث سرپرست وزارت صحت عامه تعیین شده‌اند.

مجاهد ادامه داد؛ محمد بشیر و محمد عظیم سلطان‌زاده به‌عنوان معاونان وزارت تجارت و عبدالباری عمر و محمدحسن غیاثی به‌عنوان معاونان وزارت صحت عامه تعیین شده‌اند.

او همچنین گفت که ملا محمدابراهیم به‌حیث معین امنیتی وزارت داخله، ملا عبدالقیوم ذاکر به‌حیث معاون وزارت دفاع، مجیب‌الرحمان عمر به‌حیث معین وزارت انرژی و آب، غلام غوث به‌حیث معین وزارت مبارزه با حوادث، گل محمد و گل زرین کوچی به‌حیث معینان وزارت سرحدات و اقوام و قبایل، ارسلا خروتی به‌حیث معین وزارت مهاجرین و لطف‌الله خیرخواه به‌حیث معین مسلکی وزارت تحصیلات عالی تعیین شده‌اند.

به‌گفته‌ی ذبیح‌الله مجاهد، نظرمحمد مطمیین به‌حیث سرپرست کمیته ملی المپیک، محمد فقیر به‌حیث سرپرست اداره مرکزی احصاییه و معلومات و نجیب‌الله به‌حیث رئیس اداره انرژی اتمی گماشته شده‌اند.

مجاهد تأکید کرد که در این تعیینات تخصص و توانایی تا اندازه‌ی زیادی در نظر گرفته شده و تلاش می‌شود که تشکیلات حکومت بیش از این نیز قوی و معیاری شود.

او در پاسخ به پرسش خبرنگاران گفت که در ترکیب کابینه نمایندگانی از اقلیت‌ها نیز حضور دارند. به‌گفته‌ی او، محمدحسن غیاثی، معین وزارت صحت عامه هزاره است.

کابینه‌ دولت موقت طالبان در تاریخ ۱۶ سنبله اعلام شد. ملا محمدحسن آخند به‌عنوان رئیس‌الوزرا یا نخست‌وزیر و ملا عبدالغنی برادر و مولوی عبدالسلام حنفی به‌حیث معاونان او تعیین شده بودند.

مجاهد درباره مراسم تحلیف کابینه طالبان نیز گفت: این مراسم فعلا منتفی شده است و تلاش می شود تا اعضای کابینه به مردم خدمت کنند.

کابینه دولت جدید افغانستان اعلام شد

کلیدواژه