میزان 02, 1400 10:09 Asia/Kabul
  • هشدار سازمان جهانی بهداشت درباره وضعیت افغانستان
    هشدار سازمان جهانی بهداشت درباره وضعیت افغانستان

سازمان جهانی بهداشت ضمن هشدار درباره وضعیت افغانستان از زمان تصرف این کشور از سوی گروه طالبان اعلام کرد، افغانستان در آستانه فاجعه انسانی قرار دارد.

به گزارش رادیودری، «تدروس آدهانوم»، رئیس سازمان جهانی بهداشت پس از بازگشت از کابل، پایتخت افغانستان در بیانیه‌ ای تاکید کرد که سیستم بهداشتی این کشور در معرض فروپاشی بوده و در صورت بی‌توجهی به این امر و انجام ندادن اقدامات فوری، افغانستان با فاجعه انسانی زودهنگام مواجه خواهد شد. 

آدهانوم در این بیانیه ضمن تاکید بر لزوم رفع نیازهای حاد افغانستان افزود: شمار زیادی از مراکز درمانی در این کشور تعطیل شده‌ و در حال حاضر تنها 17 درصد از این مراکز فعال هستند.

هشدارها درباره فروپاشی سیستم بهداشتی افغانستان در حالی مطرح شده است که رئیس سازمان جهانی بهداشت در رأس یک هیأت برای بررسی وضعیت بهداشتی این کشور روز دوشنبه به کابل سفر کرده بود.

گروه طالبان 15 اوت/24اسد وارد کابل شد و دولت اشرف غنی در افغانستان سقوط کرد. تحلیلگران تسلط طالبان بر کابل را به منزله خاتمه اشغالگری 20 ساله آمریکا و دیگر کشورهای غربی به بهانه بازسازی افغانستان به شکل مطلوب جهان غرب می‌دانند.

آمریکا و متحدانش در حالی از افغانستان عقب نشینی کردند که این لشکرکشی ثمره ای جز گسترش تروریسم، جنگ، خشونت، بی ثباتی و نا امنی و کشتار ده ها هزار نفر از مردم این کشور نداشته است.

بسیاری از مردم افغانستان، وضعیت فعلی این کشور را ناشی از سیاست‌ های شکست‌ خورده آمریکا در افغانستان می‌ دانند.

هشدار سازمان جهانی بهداشت درباره تشدید بحران کرونا با سقوط افغانستان

کلیدواژه