میزان 04, 1400 13:12 Asia/Kabul
  • خطر قحطی زودهنگام افغانستان را تهدید می کند
    خطر قحطی زودهنگام افغانستان را تهدید می کند

ناتالیا کانم مدیر صندوق جمعیت ملل متحد وضعیت کنونی افغانستان را نگران کننده دانست و درمورد خطر قحطی زودهنگام در این کشور هشدار داد.

به گزارش رادیو دری؛ ناتالیا کانم مدیر صندوق جمعیت ملل متحد گفت: با نزدیک شدن فصل زمستان و نابسامانی امور و سازماندهی نشدن تشکیلات دولت موقت طالبان، خطر قحطی، دستکم یک سوم مردم افغانستان را تهدید می‌کند.

این پزشک پانامایی افزود: نگرانی‌های زیادی درمورد نحوه تغذیه و مراقبت‌های بهداشتی و درمانی افغان‌ها وجود دارد.

 همچنین سازمان جهانی بهداشت از جامعه بین‌المللی خواست کمک‌های مالی فوری برای نجات نظام بهداشتی افغانستان بپردازد.

تدروس ادهانوم  مدیر کل سازمان جهانی بهداشت هشدار داد که نظام بهداشتی این کشور در مرز فروپاشی قرار دارد و اگر برای نجات و پایداری آن اقدامات فوری انجام نشود، این کشور با  فاجعه انسانی روبرو خواهد شد.

وی افزود: هر چند سازمان ملل به این منظور یک کمک اضطراری  ۴۵ میلیون دلاری در اختیار نهادهای بهداشتی قرار می‌دهد، اما نیازهای افغانستان در این زمینه بسیار بیشتر است.

 تدروس ادهانوم یادآوری کرد که «در  ۲۰ سال اخیر در افغانستان پیشرفت‌های شایانی در زمینه بهداشت و سلامتی بدست آمده است که کاهش مرگ و میر مادران و کودکان و ریشه کن شدن فلج اطفال از جمله آن هاست».

وی هشدار داد که در پی قدرت یافتن طالبان در کابل «فرار مغزها با ترک کشور توسط کادر پزشکی و درمانی آغاز شده است و این روند نتایج بسیاری در سال‌های آینده در بر خواهد داشت».

 تدروس ادهانوم اضافه کرد: یک میلیون و ۸۰۰ هزار دُز واکسن در انتظار تزریق است و باید اقدامات لازم را برای استفاده از آنها فراهم کرد.

در همین حال، مارتین گریفیث معاون دبیرکل سازمان ملل متحد برای امور بشردوستانه نیز پس از بازدید از افغانستان و دیدار با مقامات طالبان، تاکید کرد: دارو، مواد پزشکی و سوخت در این کشور در حال اتمام است. 

جنگ ۲۰ ساله افغانستان که طولانی‌ترین جنگ آمریکا در خارج از مرزها شناخته می‌شود، در مجموع ۲ هزار و ۳۱۳ میلیارد دلار هزینه و حدود ۲ هزار و ۵٠٠  کشته روی دست آمریکا گذاشت و خروج شتابزده آمریکا از افغانستان به اعتبار و موقعیت بین‌المللی واشنگتن آسیب بزرگی وارد کرد.

نگرانی شدید اروپا از قحطی در افغانستان

زنگ ها برای قحطی در افغانستان به صدا درآمده اند

 

 

کلیدواژه