میزان 04, 1400 14:00 Asia/Kabul
  • استرداد روزانه 2 هزار مهاجر غیرقانونی افغان از مرزهای خراسان رضوی به افغانستان
    استرداد روزانه 2 هزار مهاجر غیرقانونی افغان از مرزهای خراسان رضوی به افغانستان

مدیرکل امور اتباع و مهاجران خارجی خراسان رضوی گفت: روزانه دست‌کم ۲ هزار افغانستانی که به روش های غیرقانونی وارد خاک ایران شده‌اند، از مرز دوغارون شهرستان تایباد به کشورشان بازگردانده می‌شوند.

به گزارش رادیو دری؛ محمدتقی هاشمی افزود: اکنون اتباع افغانستانی در حدود ۱۵ استان ایران حضور دارند که به واسطه فاصله این استانها با خراسان رضوی و سیستان و بلوچستان، اتباع غیرمجاز دستگیر شده در ۹ استان  به مرز دوغارون خراسان رضوی و اتباع غیرمجاز دستگیر شده در ۶ استان دیگر نیز به مرز سیستان وبلوچستان منتقل و به افغانستان  بازگردانده می شوند.

وی تاکید کرد: افراد دستگیر شده اتباعی هستند که به صورت غیرمجاز به ایران آمده اند و قوه قضاییه ایران حکم به بازگرداندن آنها داده است.

مدیرکل امور اتباع و مهاجران خارجی خراسان رضوی ادامه داد: البته برخی از افرادی که به افغانستان بازگردانده می شوند افراد خودمعرف هستند که به صورت داوطلبانه به اردوگاه های ما مراجعه می کنند و اداره اتباع نیز با آنان برای بازگشت همکاری می کند.

جمهوری اسلامی ایران در مجموع ۹۰۰ کیلومتر مرز مشترک با افغانستان در جوار استانهای هرات، فراه و نیمروز با استانهای خراسان رضوی، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان دارد.

هم اکنون حدود سه میلیون مهاجر افغان در ایران زندگی می کنند.

مهاجران افغان در گذرگاه مرزی بین افغانستان و ایران

قدردانی افغانستان از ایران برای میزبانی از مهاجران افغان

کلیدواژه