میزان 07, 1400 08:19 Asia/Kabul
  • اعتراف رئیس پنتاگون به رویکرد اشتباه آمریکا در افغانستان
    اعتراف رئیس پنتاگون به رویکرد اشتباه آمریکا در افغانستان

وزیر دفاع آمریکا در کمیته خدمات نیروهای مسلح در سنا، رویکرد واشنگتن در جنگ ۲۰ ساله در افغانستان را زیر سوال برد و به ناتوانی آمریکا در ملت سازی اعتراف کرد.

 به گزارش رادیودری، لوید آستین وزیر دفاع و مارک میلی رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا روز سه شنبه به وقت محلی با حضور در کمیته خدمات نیروهای مسلح در سنای آمریکا، مقابل سناتورها درخصوص خروج آشفته این کشور از افغانستان شهادت و پاسخ دادند.
وزیر دفاع آمریکا در توجیه خروج شتابزده آمریکا از افغانستان اظهار داشت: ما عمق فساد و رهبری ضعیف در رده‌های بالای دولت افغانستان را به طور کامل درک نکردیم، ما تاثیر مخرب چرخش‌های مکرر و بدون دلیل فرماندهان نظامی افغان از سوی اشرف غنی رییس جمهوری این کشور را نادیده گرفتیم.
لوید آستین اضافه کرد، ما به اثر زنجیره‌ای قراردادهایی که فرماندهان طالبان در پی توافق دوحه با رهبران محلی منعقد کردند، توجه نکردیم. توافقنامه دوحه خود تأثیر منفی بر سربازان افغان داشت.
رئیس پنتاگون اعتراف کرد سرانجام ما نتوانستیم به درک درستی از اراده سربازان افغان برای مبارزه برسیم. ما به ایجاد یک دولت کمک کردیم اما نتوانستیم یک ملت تشکیل دهیم.

آمریکا و متحدانش در حالی از افغانستان عقب نشینی کردند که این لشکرکشی ثمره ای جز گسترش تروریسم، جنگ، خشونت، بی ثباتی و ناامنی و کشتار ده ها هزار نفر از مردم این کشور نداشته است.

بسیاری از مردم افغانستان، وضعیت فعلی این کشور را ناشی از سیاست‌ های شکست‌ خورده آمریکا در افغانستان می‌ دانند.

حضور مقامات پنتاگون در کنگره برای پاسخ دادن درباره خروج از افغانستان

کلیدواژه