میزان 07, 1400 08:27 Asia/Kabul
  • سازمان عفو بین الملل: پنج میلیون آواره افغان به کمک های فوری نیاز دارند
    سازمان عفو بین الملل: پنج میلیون آواره افغان به کمک های فوری نیاز دارند

سازمان عفو بین الملل روز سه شنبه در گزارشی اعلام کرد، پنج میلیون آواره جنگی در افغانستان به کمک های فوری نیاز دارند.

به گزارش رادیودری، سازمان عفو بین‌الملل در این گزارش با اعلام این آمار تصریح کرد، جامعه جهانی باید اطمینان حاصل کند که کمک‌های بشردوستانه بدون تاخیر به افغانستان ارسال خواهد شد.

سازمان ملل متحد پیش از این اعلام کرده بود، در ماه های آینده دستکم یازده میلیون نفر در افغانستان به کمک‌های فوری بشردوستانه نیاز خواهند داشت.

افغانستان هم اکنون با بحران اقتصادی فزاینده رو‌برو است؛ نرخ مواد غذایی و سوخت به صورت کم سابقه ای در این کشور در حال افزایش و نقدینگی نیز به شدت کاهش یافته است.

درپی تصرف کابل توسط گروه طالبان، صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی فعالیت‌های‌خود را در افغانستان به حالت تعلیق درآورده اند و واشنگتن نیز 9.5 میلیارد دلار ذخایر ارزی افغانستان را مسدود کرده است.

یکشنبه 15 اوت/24اسد همزمان با ورود نیروهای طالبان به کابل و فرار "محمد اشرف غنی" رئیس جمهوری افغانستان از این کشور، دولت وی سقوط کرد.

بسیاری از مقامات و مردم افغانستان، وضعیت فعلی افغانستان را ناشی از سیاست‌ های شکست‌ خورده آمریکا در افغانستان می‌ دانند.

آمریکا و متحدانش پس از بیست سال حضور نظامی شکست خورده خود درحالی از افغانستان عقب نشینی کردند که این لشکرکشی ثمره ای جزء گسترش تروریسم، جنگ، خشونت، بی ثباتی و نا امنی و کشتار ده ها هزار نفر از مردم این کشور نداشته است.

سازمان ملل: بیش از 12 میلیون نفر در افغانستان به کمک فوری غذایی نیاز دارند

کلیدواژه