میزان 08, 1400 15:12 Asia/Kabul
  • رویترز: گاوصندوق‌های بانک مرکزی افغانستان قبل از سقوط کابل تخلیه شده بود
    رویترز: گاوصندوق‌های بانک مرکزی افغانستان قبل از سقوط کابل تخلیه شده بود

تحقیقات نشان می‌دهد که بانک مرکزی این کشور بیشتر ذخیره نقدی دلاری خود را چند هفته قبل از به قدرت رسیدن طالبان از کشور خارج کرده است.

به گزارش رادیو دری به نقل از خبرگزاری رویترز؛ گزارش محرمانه و دو صفحه‌ای که حدود سه هفته پیش برای کشورهای تامین‌کننده حمایت‌های مالی از افغانستان و سازمان‌هایی چون بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول  از سوی مقام‌های ارشد اقتصاد بین‌المللی  برای تهیه شده است نشان می دهد که کمبود ذخیره ارزی افغانستان قبل از آن که طالبان کابل را تحت اختیار درآورند، آغاز شد.

گزارش فوق از عملکرد رهبری بانک مرکزی افغانستان برای مهار بحران در ماه‌های پیش از به قدرت رسیدن طالبان  از جمله تصمیم‌هایش برای به مزایده گذاشتن غیرعادی مقادیر زیادی دلار آمریکا و انتقال پول از کابل به شعبات استانی انتقاد کرده است.

بر اساس این گزارش  «ارزهای خارجی موجود در گاوصندوق‌های بانک مرکزی در کابل به آخر رسیده است و بانک مرکزی قادر به برآوردن نیاز نقدینگی نیست.»

این گزارش می‌افزاید: «بزرگترین منبع مشکل، سوءمدیریت بانک مرکزی قبل از به قدرت رسیدن طالبان است.»

شاه محرابی رییس کمیته نظارت بانک مرکزی کابل که در نظارت بر بانک قبل از آمدن طالبان کمک کرد و هنوز در این سمت باقی است، از اقدامات بانک مرکزی دفاع کرده و گفته است که هدف از آن جلوگیری از ‌تقاضا برای پول محلی بوده است.

در حال حاضر مردم افغانستان برای گرفتن دلار از حساب‌های پس‌انداز بانکی خود مجبورند ساعت‌ها در صف بایستند.

ذخایر نقدی بانک مرکزی افغانستان به صفر رسید

 

کلیدواژه