میزان 10, 1400 09:18 Asia/Kabul
  • برقراری ثبات درافغانستان شرط مبادلات تجاری از گمرک دوغارون
    برقراری ثبات درافغانستان شرط مبادلات تجاری از گمرک دوغارون

معاون راهداری اداره کل راهداری و حمل نقل جاده ای استان خراسان رضوی(شمال شرق ایران) گفت: افزایش مبادلات تجاری از گذرگاه مرزی دوغارون به ایجاد ثبات در افغانستان بستگی دارد.

به گزرش رادیو دری؛ «جواد وحدتی فرد» معاون راهداری اداره کل راهداری و حمل نقل جاده ای استان خراسان رضوی با بیان اینکه نگرانی‌ها برای فعالیت‌های اقتصادی در افغانستان همچنان در حال افزایش است افزود: افزایش مبادلات تجاری از گمرک دوغارون  و توسعه روابط تجاری ایران و افغانستان منوط به ایجاد ثبات درافغانستان است و بدون وجود ثبات در جامعه، تجارت معنا پیدا نمی‌کند.

وحدتی فرد اضافه کرد: اوضاع نابسامان افغانستان موجب افزایش مهاجرت از این کشور، حذف تجارت و سرمایه گذاری در افغانستان خواهد شد.

معاون راهداری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان رضوی همچنین گفت: پس از ایجاد حاکمیت جدید در افغانستان، تردد ناوگان تجاری از مرز دوغارون با افزایشی اندک و آرام به ۷۰۰ دستگاه کامیون در روز رسیده، اما شرایط موجود، رسیدن به هدف گذاری صورت گرفته مبنی بر تبادلات ۲ هزار دستگاه کامیون در روز را دور از دسترس  کرده ست.

منطقه ویژه اقتصادی دوغارون در 18 کیلومتری شرق شهرستان تایباد در مرز ایران و افغانستان، مهمترین مرز صادراتی ایران و مهمترین مرز زمینی افغانستان برای ارتباط با جهان به ویژه اروپا و کشورهای حوزه خلیج فارس به شمار می‌رود.

این مرز، یکی از مهمترین معبرها در مسیرهای ترانزیتی مهم جهان از جمله کریدور حمل و نقل بین‌المللی شمال- جنوب و کریدور حمل و نقل اروپا، قفقاز و آسیاست.

افتتاح جاده بین‌المللی گمرک دوغارون به اسلام قلعه 

کلیدواژه