میزان 12, 1400 08:23 Asia/Kabul

استاندار خراسان رضوی با هدف بررسی و حل مشکلات و موانع توسعه تجارت و ترانزیت میان خراسان رضوی و افغانستان به کابل و هرات سفر کرد.

به گزارش رادیو دری،«محمد صادق معتمدیان» در بدو ورود به کابل در گفت وگوی اختصاصی با خبرگزاری صداوسیما در کابل با اشاره به مشترکات عمیق فرهنگی، زبانی، تاریخی و دینی میان ایران و افغانستان گفت: با توجه به مشترکات فراوان بین دو ملت ایران و افغانستان، ضرورت احساس شد که به کابل سفر کنم و از نزدیک وضعیت تجارت و ترانزیت افغانستان با جمهوری اسلامی ایران به ویژه خراسان رضوی را بررسی کنیم.

وی افزود: با توجه به شرایط خاص مردم افغانستان، دراین سفر وضعیت مردم این کشور بویژه مهمترین نیاز‌های آن‌ها به کمک‌های بشردوستانه را نیز بررسی خواهیم کرد تا براساس آن اقدامات لازم صورت بگیرد.

معتمدیان ضمن تایید وجود برخی مشکلات و موانع در مسیر توسعه تجارت میان ایران و افغانستان گفت: استان خراسان رضوی با افغانستان سیصد کیلومتر مرز مشترک دارد و مهمتراز آن، گذرگاه مرزی دوغارون نیز که ۶۰ درصد تجارت ایران و افغانستان از این گذرگاه انجام می‌شود، در مرز مشترک با خراسان رضوی واقع شده است.

استاندارخراسان رضوی همچنین گفت: با توجه به شرایط کرونایی در افغانستان قرار است یک محموله اهدایی جمهوری اسلامی ایران شامل ماسک، اکسیژن و تجهیزات مورد نیاز برای مبارزه با کرونا دراختیار مردم افغانستان قرار گیرد.

مولوی «عبدالقیوم روحانی» والی طالبان در هرات هم با تاکید برحفظ حسن همجواری میان ایران و افغانستان خاطرنشان کرد: وجود برخی مشکلات در مرز‌های مشترک ایران و افغانستان یک مسئله طبیعی است، اما ما از مشکلات موجود آگاه هستیم و پاسگاه‌هایی را نیز برای بهبود وضعیت امنیت مرزی فعال کرده ایم و امیدواریم امنیت در مرزهایمان با ایران هرچه بهتر تامین شود.

گسترش روابط تاریخی و فرهنگی ایران و افغانستان از اولویت های خانه فرهنگ ایران در هرات است

کلیدواژه