میزان 12, 1400 19:42 Asia/Kabul

هیاتی از ایران که به سرپرستی استاندار خراسان رضوی به افغانستان رفته در نشست‌های مختلف با مقامات طالبان درباره مسائل مرزی، ترانزیت کالا همچنین مسائل گمرکی و تجارت دو کشور رایزنی کرده است.

به گزارش رادیودری، درپی هماهنگی‌های صورت گرفته با وزارت کشور ایران و سران دولت موقت افغانستان، «محمد صادق معتمدیان» استاندار خراسان رضوی با هدف توسعه روابط تجاری و بررسی و حل مشکلات و موانع ترانزیتی در رأس هیاتی به افغانستان سفر کرده است و با مقامات طالبان دیدار و تبادل نظر کرد.

هیئت ایران طی دو روز با وزرای اقتصاد و تجارت، اطلاعات و فرهنگ، استاندار هرات و مسئولین گمرکات افغانستان بمنظور حل مشکلات مرزی و ترانزیتی و نیز توافقات دو جانبه در زمینه تسهیل ترددهای مرزی، ترانزیت کالا و سوخت، بازارچه های مرزی و مسایل مورد علاقه دو طرف نشست‌های داشته است.

در این نشست‌ها توافق شد تا مشکلات و مسائل گمرکات و مسائل تجاری افغانستان، همچنین مشکلات رانندگان ایران و افغانستان طی 10 روز آینده از نزدیک بررسی و رفع شود.

همچنین توافق شده است تا گمرک دوغارون طی 10 روز آینده بصورت شبانه روزی به خودروهای ترانزیتی ایران و افغانستان خدمات مورد نیاز را ارائه کند.

براساس توافقات مقامات ایران و افغانستان، قرار است هیاتی مرکب از وزارت راه وشهرسازی افغانستان و والی هرات بعلاوه نمایندگانی از استان خراسان و نمایندگان وزارت راه و ترابری جمهوری اسلامی ایران طی چند روز آینده جهت بازدید مجدد از خط راه آهن و احیاء مجدد مسیر ریلی در مرز دو کشور جلساتی داشته باشند و به نتیجه برسند.

معتمدیان استاندار خراسان رضوی پیش از این گفته بود که با توجه به مشترکات فراوان بین دو ملت ایران و افغانستان، ضرورت احساس شد که به کابل سفر کنم و از نزدیک وضعیت تجارت و ترانزیت افغانستان با جمهوری اسلامی ایران به ویژه خراسان رضوی را بررسی کنیم.

وی گفته بود: استان خراسان رضوی با افغانستان 300 کیلومتر مرز مشترک دارد و مهمتراز آن، گذرگاه مرزی دوغارون نیز که 60 درصد تجارت ایران و افغانستان از این گذرگاه انجام می‌شود، در مرز مشترک با خراسان رضوی واقع شده است.

سفر استاندار خراسان رضوی به کابل و هرات

کلیدواژه