میزان 14, 1400 11:36 Asia/Kabul
  • هشدار سازمان ملل درباره خطر مرگ یک میلیون کودک افغان  به دلیل سوء‌تغذیه
    هشدار سازمان ملل درباره خطر مرگ یک میلیون کودک افغان به دلیل سوء‌تغذیه

سازمان ملل هشدار داد که یک میلیون کودک افغان در معرض خطر مرگ از سوء تغذیه شدید هستند و نیاز به رسیدگی فوری دارند.

به گزارش رادیو دری ، سازمان ملل اعلام کرده است که انتظار می‌رود 3 میلیون کودک زیر پنج سال در افغانستان از سوء‌تغذیه رنج برده و در صورت عدم رسیدگی فوری، دست‌کم یک میلیون کودک در معرض خطر جدی مرگ قرار خواهند گرفت.

سازمان ملل روز سه‌شنبه، سیزدهم میزان، هشدار داد که ناامنی شدید غذایی۱۴ میلیون  افغان را تحت تأثیر قرار داده است و جامعه بین‌المللی برای جلوگیری از عمیق‌تر شدن این تأثیرات، کمک‌های وعده شده را به افغانستان انجام دهد.

این هشدار در پی سفر دو روزه هروه لودوویک دی لیس‌، نماینده صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) در افغانستان و مری الن مک گروتی، نماینده برنامه جهانی غذا، به این کشور مطرح شده است.

صندوق حمایت از کودکان گفته است که جامعه بین‌‌المللی باید مبلغی را که پیش از این وعده کرده بود برای کاهش تأثیرات بیماری سوء‌تغذیه در افغانستان به نهادهای بین‌الملل تخصیص دهد. 

در همین حال صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل تصریح کرده است که کودکان بیمار و خانوادهای آنان  قادر به دریافت خدمات درمانی نیستند و سرخک و اسهال حاد به‌گونه سریع میان کودکان شیوع پیدا کرده است.

از سویی هم، براساس تحقیق سازمان جهانی غذا، ۹۵ درصد از خانواده‌ها در افغانستان غذای کافی مصرف نمی‌کنند و بزرگ‌سالان برای این‌که فرزندان‌شان گرسنه نمانند، وعده‌های غذایی‌شان را کنار می‌گذارند.

این هشدار در حالی مطرح می‌شود که در پی تحولات اخیر در افغانستان و  قدرت‌گیری طالبان، گرسنگی افزایش یافته است و شماری از نهادهای بین‌المللی از فاجعه انسانی قریب‌الوقوع ناشی از گرسنگی و بیماری در این کشور هشدار داده‌اند.

هشدار دوباره صندوق بین المللی پول درباره بروز فاجعه انسانی در افغانستان

هشدار سازمان های بین المللی درباره کمبود مواد غذایی در افغانستان

کلیدواژه