میزان 17, 1400 09:13 Asia/Kabul
  • دیدار هیات آمریکایی با طالبان در دوحه
    دیدار هیات آمریکایی با طالبان در دوحه

یک هیات آمریکایی امروز( شنبه) و فردا (یک شنبه )با طالبان در دوحه دیدار می‌کند.

به گزارش رادیو دری به نقل از رویترز،یک مقام آمریکایی گزارش داد که هیات آمریکایی قرار است روزهای شنبه و یک شنبه هفته جاری در دوحه پایتخت قطر با مقامات ارشد طالبان دیدار و رایزنی کند.

این مقام آمریکایی گفته  که هیات آمریکایی  متشکل از نمایندگان وزارت خارجه، سازمانهای اطلاعاتی آمریکا و سازمان کمکهای خارجی این کشور خواهد بود و قرار است با طالبان درباره مجوز خروج امن باقیمانده اتباع آمریکایی در افغانستان رایزنی کند و همچنین به طالبان برای آزادی مارک فریچز که واشنگتن مدعی است توسط طالبان ربوده شده است فشار بیاورد. 

دستور کار دیگر این مذاکرات متعهد کردن طالبان به وعده ها برای مقابله با عناصر القاعده و دیگر گروههای افراطی در افغانستان است. 

دولت آمریکا می گوید که همچنان دهها شهروند آمریکایی درافغانستان باقی مانده اند و موفق به خروج از این کشور نشده‌اند.

خروج سراسیمه و با عجله آمریکا از افغانستان که بسیاری از تحلیلگران آن را فرار ارتش ایالات متحده از افغانستان پس از 20 سال جنگ بی حاصل خوانده‌اند علاوه بر قربانی کردن دهها نفر در فرودگاه کابل باعث جا ماندن بسیاری از اتباع آمریکایی و غربی در این کشور شد و انتقادات زیادی را علیه دولت واشنگتن برانگیخت. 

براساس گزارش الجزیره، دیدار این هیات آمریکایی با مقامات طالبان اولین دیدار طرف آمریکایی با حکومت جدید کابل پس از پایان اشغالگری آمریکا در افغانستان است.

رویترز گزارش داده  «زلمی خلیل زاد» که سالها ریاست هیات مذاکره کننده آمریکا در مذاکره با طالبان را بر عهده داشته یکی از عناصر کلیدی این هیات آمریکایی است. 

مقامات آمریکایی  گفته اند که این مذاکرات به معنای  به رسمیت شناختن طالبان از سوی واشنگتن نخواهد بود و هرگونه مشروعیت طالبان به اقدامات آنها و عمل به تعهداتشان در دراز مدت بستگی دارد. 

پیش از سقوط دولت اشرف غنی، مقامات دولت آمریکا و گروه طالبان بارها در دوحه مذاکره کردند که در نهایت به نتیجه مشخصی نرسید و با سقوط کابل و روی کار آمدن طالبان، این مذاکرات مسکوت ماند.

وزیر خارجه طالبان عازم قطر شد

کلیدواژه