میزان 17, 1400 12:06 Asia/Kabul
  • ادامه ی واکنش های جهانی به حمله تروریستی به مسجد شیعیان قندوز
    ادامه ی واکنش های جهانی به حمله تروریستی به مسجد شیعیان قندوز

حمله خونین گروه داعش در میان نمازگذاران مسجد سید آباد ولایت قندز با واکنش‌های تند جهانی و داخلی مواجه شده است.

به گزارش رادیو دری، در نتیجه حمله تروریستی گروه داعش روز جمعه (16 میزان) بر نمازگزاران در مسجد سید آباد ولایت قندز بیش از 50 تن شهید و بیش از 140 تن دیگر زخمی شده اند.

این حمله خونین با واکنش‌های تند جهانی و داخلی مواجه شده و آن را مصداق بارز جنایت علیه بشریت و جنگ نا تمام یافته علیه اقلیت‌های افغانستان خوانده است.

آنتونیو گوترش، سرمنشی عمومی سازمان ملل متحد با محکوم کردن این حمله گفته است:" حمله بر افراد ملکی نقض حقوق اساسی بشر و قوانین بین المللی بشردوستانه است".

دفترنمایندگان سازمان ملل متحد در افغانستان نیز این حمله را محکوم کرده و گفته:"حادثه خونین در مسجد سید آباد ولایت قندز بخشی از الگوی نگران کننده خشونت در افغانستان می باشد و این سومین حمله مرگبار در این هفته است که نهادهای مذهبی را هدف قرار داده اند".

در همین حال پتریشا گاسمن مسئول بخش آسیایی دیدبان حقوق بشرجهانی گفته است:" چنین رویدادهایی نشان می‌دهند که اقلیت‌ها به ویژه شیعیان در افغانستان با خطر جدی روبرو اند".

او گفته است:" بمب گذاری تکان‌دهنده در مسجد سید آباد ولایت قندز نشان می‌دهد که جان افغان‌ها تا چه حد با خطر روبرو است، به ویژه تهدید برای شیعیان واقعی است جهان نباید نگاهش را از افغانستان دور کند برای اقلیت شیعه، جنگ پایان نیافته."

ایران نیز به انفجار مرگبار مسجد ولایت قندوز واکنش نشان داده وآن را محکوم کرده است.

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته است:" اقدامات تروریستی در هر شکل و توسط هر طرفی انجام شود محکوم است".

کمیسیون حقوق بشر افغانستان در واکنش به این حمله در صفحه تویترش‌ نوشته است:"بار دیگر یک مسجد متعلق به شیعیان در قندوز هدف حمله تروریستی قرار گرفت و کشته و زخمی شدن بیش از 100 غیر نظامی در آن گزارش شده است".

کمیسیون حقوق بشر افغانستان با محکوم کردن این حمله، آن را جنایتی در ادامه کشتارهای هدفمند شیعیان و هزاره‌ها در کشور خوانده است.

این سومین حمله خونین درجریان یک هفته درمراسم ‌های مذهبی درافغانستان می‌باشد.

یکشنبه و چهارشنبه هفته گذشته نیز حمله‌های جداگانه در نزدیکی مسجد عیدگاه کابل و در یک مدرسه ولایت خوست بوقوع پیوست.

سفارت ایران در کابل حمله تروریستی در قندوز را محکوم کرد

کلیدواژه