میزان 18, 1400 00:19 Asia/Kabul
  • خانه هنرمندان ایران از هنرمندان افغانستانی استقبال می‌کند
    خانه هنرمندان ایران از هنرمندان افغانستانی استقبال می‌کند

نمایشگاه آثار 16 هنرمند افغانستانی در زمینه هنرهای تجسمی از جمله خط، مینیاتور، نقاشی، عکس و مجسمه‌سازی با نام «هم‌خانه» از سوی اداره کل اموراتباع و مهاجرین خارجی استانداری تهران با همکاری خانه هنرمندان ایران، عصر روز جمعه(16 میزان/ مهر) در گالری‌های استاد ممیز و زمستان این خانه گشایش یافت.

به گزارش رادیو دری در این نمایشگاه 70 اثر هنری محمد حسین احمدی، محمد ارزگانی، زهرا اسماعیلی، بتول اکبری، فاطمه اکبری، محمد موسی اکبری، ثریا جعفری، بتول رحیمی، زارا رسولی، حمیده سهرابی، شکیلا عالمی، علیخانه عبداللهی، بهرام‌شاه محمودی، حکیمه قنبری، محمد مهدی میرزایی و فاطمه میرزایی به نمایش درآمده است.

مجید رجبی معمار، مدیر عامل خانه هنرمندان ایران در مورد برگزاری این نمایشگاه گفت: هنرمندان افغانستانی که در ایران فعالیت دارند، به طرق مختلفی از ما خواسته بودند که نمایشگاهی از فعالیت‌ها و آثار هنری‌شان داشته باشند و این موضوع با اداره کل اموراتباع مطرح شده بود.

وی با بیان این‌که از سال گذشته برای برگزاری این نمایشگاه، برخی تدارکات جریان داشت، افزود: ما در انتخاب آثار خیلی سخت‌گیر هستیم، لذا این آثار با داشتن کیفیت برجسته‌ انتخاب شدند و با استقبال خوبی از سوی بازدید کنندگان مواجه شد. این شروع قصه است و برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی از سوی خانه هنرمندان ایران ادامه خواهد داشت.

رجبی تصریح کرد که خانه هنرمندان ایران با علاقمندی از هنرمندان افغانستانی استقبال می‌کند.

به گفته وی، این هنرمندان مهاجر تاییدیه برگزاری نمایشگاه خانه هنرمندان ایران را به دست خواهند آورد که در مراکز مختلف هنری جهان قابل اعتماد است و این مسأله می‌تواند مقدمه‌ای باشد که چنین نمایشگاهی در سایر کشورها نیز برگزار شود.

منصور حاجی، مدیرکل اداره اتباع و مهاجرین خارجی استانداری تهران نیز در حاشیه این نمایشگاه گفت: سیاست‌های کلی نظام جمهوری اسلامی ایران در حوزه مهاجرین استفاده از تمامی ظرفیت‌های موجود هنرمندان افغانستانی است و این نمایشگاه به هدف شناسایی هنرمندان افغانستانی که در حوزه‌های نقاشی، مجسمه‌سازی، خطاطی و عکس فعالیت دارند، برگزار گردیده است.

وی ابراز امیدواری کرد که با برگزاری چنین نمایشگاه‌ها، زمینه همکاری‌های بیشتری میان هنرمندان ایرانی و افغانستانی به وجود بیاید.

حاجی تأکید کرد که با برطرف شدن شرایط ویژه شیوع ویرس کرونا، حمایت جدی‌تری از هنرمندان افغانستانی خواهند داشت.

احسان حیدری، معاون اداره کل اموراتباع و مهاجرین خارجی استانداری تهران نیز ، با بیان این‌که کشورهای ایران و افغانستان از اشتراکات بسیار زیادی اعم از زبان، تاریخ و دین و سایر اشتراکات فرهنگی و هنری فراوان برخوردار هستند، تأکید کرد: ایران با هیچ کشور فارسی زبان به اندازه افغانستان اشتراکات ندارد.

وی در مورد برگزاری این نمایشگاه گفت: اداره کل اموراتباع و مهاجرین خارجی با توجه به رسالت و خدمات‌دهی که دارد، این نمایشگاه را در حوزه فرهنگی و اجتماعی برگزار کرده و سعی بر شناساندن استعدادهای مهاجرین افغانستانی که حدود چهل سال در ایران حضور دارند و استعدادهای‌شان در داخل ایران به شکوفایی رسیده، دارد.

حیدری با اشاره به این‌که در این نمایشگاه شاهد آثار فاخری در زمینه‌های نقاشی، خطاطی و هنرهای تجسمی هستیم، تأکید کرد: این برای جمهوری اسلامی ایران افتخار است که اتباع خارجی در داخل این کشور به رشد و شکوفایی رسیده‌اند.

وی افزود، قبل از این هم نمایشگاه‌هایی از آثار هنرمندان افغانستانی در سطح ایران برگزار شده، اما این بزرگترین و برجسته‌ترین نمایشگاهی است که به این حجم از آثار در آن به نمایش گذاشته شده است.

معاون اداره کل اموراتباع و مهاجرین خارجی استانداری تهران در مورد سایر فعالیت‌های این اداره گفت که در زمینه‌های ورزشی نیز آمادگی دارند که در آینده المپیک مهاجرین را برگزار کنند. در حوزه فرهنگی نیز آمادگی وجود دارد تا کلاس‌هایی در رشته‌های مختلف برگزار شود تا اتباع خارجی نیز در کنار ایرانیان آموزش ببیند و بهره‌مند شوند.‌

 خانم ملک محمدی، مسئول امور فرهنگی اداره کل اموراتباع و مهاجرین خارجی استانداری تهران در مورد جزییات برگزاری این نمایشگاه  گفت: کار این نمایشگاه حدودا یک سال پیش آغاز شده بود و قرار بود که در ماه حمل/ فروردین امسال برگزار گردد، ولی به دلایل شرایط کرونایی به تعویق افتاد.

به گفته وی، در این نمایشگاه حدود 70 اثر از 16 هنرمند در زمینه هنرهای تجسمی از جمله خط، مینیاتور، مجسمه‌سازی، نقاشی و عکاسی به نمایش درآمده است.

هماهنگ‌کننده برگزاری این نمایشگاه، هدف از برگزاری آن را فقط نشان دادن یک تعداد آثار هنری ندانست، بلکه به گفته وی، می‌خواهند فرهنگ مشترک ایران و افغانستان را به نمایش بگذارند، چون این دو کشور تنها کشورهایی هستند که دین و زبان مشترک و همچنان تقویم شمسی مشترک دارند.

وی در مورد انتخاب خانه هنرمندان ایران برای برپایی این نمایشگاه گفت: ما تلاش کردیم جایی را انتخاب کنیم که برند ایرانی باشد، به همین خاطر "خانه هنرمندان ایران" انتخاب شد تا ثابت کنیم که این خانه، تنها خانه ایرانیان نیست، بلکه خانه افغانستانی‌های نخبه که آثار فاخر دارند و در داخل ایران دارند فعالیت می‌کنند‌ نیز می‌باشد.

خانم ملک محمدی خاطرنشان کرد که آثار با کیفیتی در این نمایشگاه ارائه شده که با استقبال خوبی هم مواجه شده است.وی ابراز امیدوار کرد که این نمایشگاه آغاز خوبی برای حمایت از هنرمندان افغانستانی مقیم ایران بعد از شرایط کرونایی باشد.قابل یادآوری است که نمایشگاه هنری هم‌خانه تا 26 میزان/ مهر در خانه هنرمندان ایران، واقع در بوستان هنرمندان تهران به روی عموم باز می‌باشد.

 

گشایش نمایشگاه «هم‌خانه»، آثار ۱۶ هنرمند افغانستانی در خانه هنرمندان ایران

کلیدواژه