میزان 18, 1400 11:53 Asia/Kabul
  • هشدار طالبان به آمریکا: دولت موقت افغانستان را تضعیف نکنید
    هشدار طالبان به آمریکا: دولت موقت افغانستان را تضعیف نکنید

طالبان در نخستین گفت و گوی مستقیم با هیات آمریکایی بعد از خروج نیروهای ایالات متحده از افغانستان به واشنگتن هشدار داد که دولت موقت طالبان را تضعیف و بی ثبات نکنند.

به گزارش رادیو دری، امیرخان متقی وزیر امور خارجه کابینه موقت طالبان گفت: ما به روشنی به آمریکایی ها گفتیم که تلاش برای ایجاد بی ثباتی در دولت افغانستان به نفع هیچکس نیست.

وی افزود: در دیدار با مقام‌های آمریکایی درباره روابط کابل و واشنگتن، توافقنامه دوحه، کمک‌های بشردوستانه، آزاد سازی پول‌های بلوکه شده و رعایت حریم هوایی افغانستان  گفت‌وگو شد.

وزارت امورخارجه آمریکا هم در این باره اعلام کرد که تشکیل حکومت فراگیر و خروج شهروندان آمریکا و همکاران محلی این کشور از افغانستان از محورهای این سفر است.

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: این دیدار به منزله به رسمیت شناختن طالبان نیست بلکه ما بر طالبان فشار می‌آوریم تا حقوق تمام مردم افغانستان از جمله زنان و دختران را رعایت کنند و حکومتی فراگیر با پشتیبانی همه احزاب تشکیل دهند.

وی افزود: آمریکا می‌خواهد به طالبان فشار آورد تا برای سازمان‌های کمک‌رسان امکان دسترسی به مناطقی را که نیاز به کمک دارند، فراهم کنند.

هیات آمریکایی شامگاه شنبه برای نخستین بار پس از خروج نیروهای وشنگتن از افغانستان با نمایندگان طالبان در دوحه دیدار کرد.

دیدار هیات آمریکایی با طالبان در دوحه

دستور کار مذاکرات طالبان و آمریکایی ها علنی شد

 

کلیدواژه