میزان 21, 1400 14:23 Asia/Kabul
  • خرازی: حذف تروریسم وظیفه حاکمیت فعلی افغانستان است
    خرازی: حذف تروریسم وظیفه حاکمیت فعلی افغانستان است

رییس شورای راهبردی روابط خارجی ایران گفت: وظیفه حاکمیت فعلی است که تروریست‌ها را از صحنه افغانستان حذف کند.

به گزارش رادیودری، «کمال خرازی» رییس شورای راهبردی روابط خارجی ایران افزود: مقابله با تروریسم و جلوگیری از جنایاتی چون کشتار انسان‌های بی‌گناه در مدارس و مساجد شیعیان توسط گروه تروریستی داعش، در درجه اول وظیفه حاکمیت فعلی است که تروریست‌ها را از صحنه افغانستان حذف کند.

خرازی گفت: منافع طالبان و منافع پاکستان به عنوان حامی اصلی طالبان، ایجاب می‌کند رفتار طالبان در دوران حاکمیت تغییر یابد تا صلح در داخل افغانستان و حسن همجواری آن با همسایگانش تحقق یابد.

رییس شورای راهبردی روابط خارجی ایران تصریح کرد: منافع مشروع جمهوری اسلامی ایران در افغانستان نظیر امنیت مرزهای دو کشور، جلوگیری از فعالیت گروه‌های تروریستی و نفوذ تروریست‌ها به خاک جمهوری اسلامی ایران، جلوگیری از انتقال مواد مخدر به ایران، رعایت حقوق شیعیان و دیگر اقوام افغانی، حفظ و گسترش زبان فارسی به عنوان بخشی از میراث مردم افغانستان، فراهم شدن زمینه بازگشت مهاجرین افغانی مقیم ایران، تامین حقابه ایران، توسعه تجارت و بازرگانی بین ایران و افغانستان و مشارکت در بازسازی و توسعه افغانستان باید تامین شود.

خرازی گفت: حضور چند دهه نیروهای خارجی از جمله نیروهای آمریکایی و ناتو در خاک افغانستان و فجایعی که آفریدند، باید درس عبرتی برای حاکمیت و مردم مظلوم افغانستان باشد که دیگر بار سرزمینشان جولانگاه قدرتهای بین المللی و منطقه ای نشود.

رییس شورای راهبردی روابط خارجی ایران تاکید کرد: سیاست ایران در افغانستان بستگی کامل به رفتار طالبان دارد و چنانچه مسیر حرکت در افغانستان به سمت یک حکومت فراگیر، حفظ حقوق و امنیت همه اقوام، مقابله با تروریسم و اتخاذ سیاست حسن همجواری باشد، جمهوری اسلامی ایران آمادگی همه گونه همکاری با دولت و ملت افغانستان را دارد.

کلیدواژه