میزان 21, 1400 14:29 Asia/Kabul
  • اقتصاد افغانستان در مرز فروپاشی
    اقتصاد افغانستان در مرز فروپاشی

شماری از کارشناسان اقتصادی و سازمان های بین المللی نسبت به فروپاشی اقتصادی افغانستان و تاثیر آن بر منطقه و جهان هشدار داده اند.

به گزارش رادیودری، این کارشناسان و سازمان های بین المللی با اشاره به افزایش فقر، بیکاری و بحران اقتصادی در افغانستان، تصریح کرده اند، در صورتی که برای رفع  این مشکلات تدبیری اندیشیده نشود فروپاشی اقتصاد افغانستان حتمی است و کشورهای منطقه و جهان نیز از تبعات منفی این مساله در امان نخواهند ماند.

به باور کارشناسان، بیکاری هزاران نفر از کارمندان و کارکنان بخش های دولتی و خصوصی افغانستان در  پی سقوط دولت اشرف غنی، مختل شدن دادوستد در بازار، توقف روند ساخت و ساز خصوصی، کم ارزش شدن پول ملی ،قطع کمک های موسسات بین المللی، مسدود شدن میلیاردها دلار پول این کشور در بانک های آمریکا و مهاجرت نخبگان، مقدمات  فروپاشی اقتصاد افغانستان را فراهم کرده است.

سازمان ملل هشدار داده است، مسدود سازی میلیاردها دلاراز دارایی‌های افغانستان  می‌تواند به فروپاشی جدی اقتصادی این کشور منجر و باعث شود تا میلیون‌ها افغانی دیگر به فقر و گرسنگی دچار شوند.

بیش از ۱۰ میلیارد دلار دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان خارج از این کشور است که برای غرب به منزله اهرم فشاری بر طالبان محسوب می‌شود. وزارت خزانه‌داری آمریکا نیز گفته که تحریم‌ها علیه طالبان را نه کم می‌کند و نه به این گروه اجازه می‌دهد تا به سیستم مالی جهانی دسترسی پیدا کند.

صندوق بین المللی پول نیز دسترسی طالبان به ۴۴۰ میلیون دلار منابع ذخایر اضطراری را مسدود کرده است.

این در حالیست که روسیه و چین بر آزادسازی دارایی‌های مسدود شده افغانستان تاکید کرده‌اند.

معاون سفیر چین در سازمان ملل گفت: این دارایی‌ها به افغانستان تعلق دارد و بایستی برای این کشور صرف شود نه اینکه   از آن  به منزله اهرمی برای تهدید یا محدودسازی استفاده شود.

آنتونیو گوتریش دبیرکل سازمان ملل گفته است که ۸۰ درصد اقتصاد افغانستان غیررسمی می باشد و بطور مشخص نقش زنان در آن برجسته است، بدون آنها، هیچ راهی برای بهبود اقتصاد و جامعه افغانستان وجود ندارد.

وی تصریح کرده است که این یک زمان بسیار حیاتی است. اگر ما وارد عمل نشویم و به افغان ها برای مقابله با این طوفان کمک نکنیم، و این کار را به زودی انجام ندهیم، نه تنها افغان ها بلکه همه جهان هزینه سنگینی خواهد پرداخت.

"استاد مسعود" مدرس دانشکده اقتصاد کابل با هشدار نسبت به  فروپاشی اقتصاد افغانستان خاطرنشان کرد جمع آوری دلار از بازار و جایگزینی آن با روپیه پاکستان خطر سقوط  افغانی(واحد پول افغانستان) را فراهم کرده است.

وی افزود:خانواده بسیاری از افراد گروه طالبان در پاکستان هستند و آنها به استفاده  از روپیه پاکستان عادت کرده اند و روپیه را در بازار های داخلی با دلار تعویض می کنند.

این  کارشناس  اقتصادی گفت مسوولان باید هرچه سریعتر جلوی گسترش  توزیع روپیه پاکستان را در بازار بگیرند و رئیس  دولت  موقت طالبان باید فرمان جدی در این  راستا صادر کند

وی  تصریح کرد باید به  طور جدی با خروج ارز از کشور  مقابله شود و در صورت ضرورت باید دلار با پول  ملی مبادله شود.

هشدار سازمان ملل درباره فروپاشی اقتصاد افغانستان

کلیدواژه