میزان 22, 1400 20:15 Asia/Kabul
  • هشدار سازمان عفو بین الملل درباره محرومیت دختران افغان از ادامه تحصیل
    هشدار سازمان عفو بین الملل درباره محرومیت دختران افغان از ادامه تحصیل

سازمان عفو بین‌الملل با انتشار گزارشی از مستندات این سازمان در مورد تهدیدها و خشونت‌های طالبان علیه دانش‌آموزان و آموزگاران تاکید کرده‌است دختران باید فورا به مکاتب بازگردند و به تحصیلات خود ادامه دهند.

به گزارش رادیو دری، در این گزارش که امروز (پنج‌شنبه، ۲۲ میزان) منتشر شد اگنس کالامارد دبیرکل عفو بین‌الملل گفته‌است در سراسر افغانستان، حقوق و خواسته‌های یک نسل کامل از دختران سرنگون و سرکوب می‌شود.

در این گزارش در بیش از ۲۰ مصاحبه، دانش‌آموزان، معلمان و مدیران مکاتب به عفو بین‌الملل گفته اند که ارعاب و آزار و اذیت طالبان باعث می‌شود که میزان حضور در مدارس در همه سطوح به ویژه برای دختران پایین باشد.

عفو بین‌الملل در گزارش خود حق تحصیل را یک حق اساسی بشر و طالبان را به عنوان مقامات اداره کننده افغانستان موظف به رعایت آن دانسته است.

این سازمان سیاست های کنونی طالبان را تبعیض‌آمیز ، ناعادلانه و ناقض قوانین بین‌المللی خوانده و تاکید کرده‌است که طالبان باید فوراً تمام مکاتب متوسطه را به روی دختران باز کنند و به تهدیدها و حملات علیه معلمان و دانش‌آموزان پایان دهند.

عفو بین‌الملل همچنین از جامعه بین‌المللی خواسته که از بودجه مناسب برای بخش آموزش افغانستان اطمینان حاصل کنند تا مدارس از طریق سازمان‌هایی مانند سازمان ملل متحد یا نهادهای غیردولتی بتوانند به فعالیت خود ادامه دهند.

این سازمان هشدار داده است که بی توجهی به این موضوع به طور بالقوه می‌تواند میلیون‌ها دانش‌آموز افغان را از حق تحصیل محروم کند.

تدابیر طالبان برای بازگشایی مدارس

دانش آموزان دختر افغان همچنان چشم انتظار بازگشایی مدارس

کلیدواژه