میزان 24, 1400 11:01 Asia/Kabul
  • یونیسف: نظام سلامت و خدمات اجتماعی در افغانستان در مرز سقوط است
    یونیسف: نظام سلامت و خدمات اجتماعی در افغانستان در مرز سقوط است

معاون مدیر اجرایی صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) اعلام کرد: نظام سلامت و خدمات اجتماعی در افغانستان در مرز سقوط بوده و ذخایر دارو به شکل خطرناکی کاهش یافته است.

به گزارش رادیو دری، «عمر عبدی» معاون مدیر اجرایی صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) روز جمعه در نشست خبری در جمع خبرنگاران گفت: افغانستان در بحران بزرگی قرار دارد و کودکان این کشور که هیچ تقصیری در ایجاد این بحران ندارند، بیشترین آسیب را دیده اند.

عمر عبدی افزود: حتی پیش از تسلط طالبان حداقل ۱۰ میلیون کودک در افغانستان برای زنده ماندن به کمک نیاز داشتند و حداقل یک میلیون کودک در این کشور به دلیل سوء تغذیه شدید در خطر مرگ هستند.

معاون مدیر اجرایی یونیسف با بیان اینکه فلج اطفال همچنان یک نگرانی است و کرونا نیز ادامه دارد اضافه کرد: اوضاع در افغانستان وخیم است و این وضعیت بدتر خواهد شد.

آمریکا و متحدانش پس از بیست سال حضور نظامی شکست خورده اخیراً در حالی از افغانستان عقب نشینی کردند که این لشکرکشی ثمره ای جز گسترش تروریسم، جنگ، خشونت، بی ثباتی و نا امنی و کشتار ده ها هزار نفر از مردم این کشور نداشته است.

پیش از این آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد با بیان اینکه بحران های مختلف در افغانستان حداقل بر ۱۸ میلیون نفر جمعیت افغانستان تاثیر می گذارد گفت: اگر به افغان ها برای عبور از این طوفان کمک نکنیم نه تنها افغان ها بلکه تمام جهان هزینه سنگینی را پرداخت خواهند کرد.

گوترش از جامعه جهانی خواست برای جلوگیری از سقوط اقتصاد افغانستان وارد عمل شوند و نقدینگی را به اقتصاد این کشور تزریق کنند.

هشدار یونیسف درباره گرسنگی کودکان در افغانستان

گوترش: اقتصاد افغانستان نیازمند تزریق پول نقد است

کلیدواژه