میزان 26, 1400 13:12 Asia/Kabul
  • ایران: به زودی میزبان وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان خواهیم بود
    ایران: به زودی میزبان وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان خواهیم بود

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت: چهارشنبه هفته آینده میزبان نشست وزیران امور خارجه کشورهای همسایه افغانستان درباره تحولات این کشور خواهد بود.

به گزارش رادیو دری، سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران امروز دوشنبه اظهار داشت، هفته آینده میزبان وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان به صورت حضوری خواهیم بود.

خطیب زاده گفت: همچنین اعلام کرده که این کشور در نشست مسکو در مورد افغانستان نیز شرکت می‌کند.

نشست مسکو به روز چهارشنبه هفته جاری برگزار می‌شود و در آن علاوه بر طالبان و مقام‌های روس، نمایندگان شماری از کشورهای منطقه نیز حضور خواهند داشت.

امریکا گفته‌است هنوز درباره شرکت در نشست مسکو تصمیم نگرفته‌است.

خطیب‌زاده درباره ادامه جنایات تروریستی علیه شیعیان افغانستان نیز بیان داشت:‌ " گروه "طالبان"مسئولیت مستقیم و ویژه در صلح و ثبات و آرامش مردم و سلامت تمامی گروه‌ها و اقلیت‌های افغانستان از جمله هزاره‌ها و شیعیان داردو ایران حساسیت ویژه‌ای در این خصوص داشته است. 

 سخنگوی وزارت امور خارجه ایران درباره رزمایش اخیر جمهوری آذربایجان در مرزهای شمال غربی ایران این موضوع را امری طبیعی در هر کشوری دانست و گفت: فارغ از موضوع رزمایش ها باید درباره ناامنی هایی که از حضور نامشروع رژیم صهیونیستی در منطقه ریشه می گیرد، همه کشورهای منطقه باید با دقت بیشتری توجه کنند.

خطیب زاده با اشاره به اینکه ذات رژیم صهیونیستی در خون و خشونت و ترور است،افزود: به همسایگان دوستانه و از مجاری مختلف تاکید کردیم که تهران حضور رژیم صهیونیستی را در نزدیکی مرزهای خود تحمل نمی کند.

وی همچنین با تاکید بر اینکه ایران هیچ وقت پیش شرطی را برای آمریکا تعیین نکرده چون آمریکا عضو برجام نیست،تصریح کرد: تمام گفت‌وگوها تا به امروز برای اطمینان از بازگشت کامل، موثر و بدون قید و شرط آمریکا به تعهداتش ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ و تعهداتی که در برجام داشته و یکجانبه خارج شده و رفع کامل تحریم‌های ظالمانه، غیرقانونی و فراسرزمینی بر علیه ایران بوده است.

خطیب زاده با بیان اینکه ایران از برگزاری انتخابات در عراق استقبال می کند،تصریح کرد:آنچه در عراق اتفاق می‌افتد در سطح داخلی این کشور است و به مردم و احزاب این کشور مربوط می‌شود.

خطیب زاده: حفظ امنیت افغانستان برعهده طالبان است

کلیدواژه