میزان 28, 1400 13:03 Asia/Kabul
  • ایران:‌ تشکیل دولت فراگیر صلح و ثبات را در افغانستان مستقر می‌کند
    ایران:‌ تشکیل دولت فراگیر صلح و ثبات را در افغانستان مستقر می‌کند

دستیار وزیر امور خارجه ایران با اشاره به طرح‌های متعدد برای برقراری صلح، ثبات و امنیت در افغانستان در توئیتی نوشت: فقط توافق ملی برای دولتی فراگیر است که صلح و ثبات را در این کشور مستقر می‌کند.

به گزارش رادیودری، «سید رسول موسوی» مدیرکل آسیای غربی وزارت امور خارجه روز چهارشنبه در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: روند دوحه، فرمت مسکو، ۲+۶، ترویکا پلاس، اجلاس همسایگان، سازوکار شانگهای، نشست اتحادیه اروپا برای افغانستان، نشست چهار جانبه ایران، روسیه، ترکیه و پاکستان، گفت وگوهای افغان‌ها و طرح‌های متعدد دیگر در جستجوی صلح، ثبات و امنیت برای افغانستان است ولی فقط توافق ملی برای دولتی فراگیر است که صلح و ثبات را در این کشور مستقر می‌سازد.

چهارشنبه هفته آینده پنجم آبان/عقرب، تهران میزبان نشست وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان است. حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در رایزنی‌های چند روز اخیرش با برخی همتایان و از جمله دبیرکل سازمان همکاری اسلامی و دبیرکل سازمان ملل درباره اوضاع افغانستان به گفت‌‌وگو پرداخت.

وزیر امور خارجه ایران در گفت‌وگو با گوترش ضمن اشاره به اقدامات تروریستی داعش در افغانستان در روزهای گذشته،  نسبت به وضعیت افغانستان ابراز نگرانی کرد و اظهار داشت: تحرکات تروریستی و هدف قرار دادن نمازگزاران در کنار حرکت مجدد آوارگان افغانستانی، مسئولیت سازمان ملل و دبیرکل آن را در این زمینه بیش از پیش کرده است.

امیرعبداللهیان خواستار اقدام جدی دبیرکل سازمان ملل در توقف و مقابله با تروریسم در افغانستان شد.

گوترش اظهار داشت: سازمان ملل متحد ضمن تداوم ارسال کمک‌های بشردوستانه خود به افغانستان، بر تشکیل دولتی فراگیر که شامل همه اقوام و اقلیت‌های افغانستانی باشد تاکید دارد. 

لازم به ذکر است امروز نیز در مسکو نشستی با حضور نمایندگان برخی کشورها از جمله ایران درباره وضعیت افغانستان برگزار می‌شود.

ایران: به زودی میزبان وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان خواهیم بود

کلیدواژه