میزان 28, 1400 16:59 Asia/Kabul
  • عبدالسلام حنفی: طالبان به همه مسوولیت های ملی و بین المللی اش پایبند است
    عبدالسلام حنفی: طالبان به همه مسوولیت های ملی و بین المللی اش پایبند است

عبدالسلام حنفی معاون رییس دولت موقت طالبان در نشست مسکو تاکید کرد: حکومت طالبان تمامی مسوولیت‌های ملی و بین المللی اش را به خوبی درک می‌کند و اطمینان می دهد که از این پس هیچ تهدیدی برای کشورهای دور و نزدیک در افغانستان وجود ندارد.

به گزارش خبرنگار رادیو دری؛ عبدالسلام حنفی افزود: افغان‌ها امروز صاحب یک حکومت مسوول، متعهد به منافع ملی و حافظ آزادی های سیاسی هستند و حکومت افغانستان آماده است که درباره تمامی نگرانی‌های جامعه جهانی واضح، شفاف و صریح گفتگو کند.

وی با اشاره به فرار غافلگیرانه رئیس جمهوری افغانستان از این کشور و اقدام طالبان برای سر و سامان دادن به حکومت افغانستان افزود: رهبری امارت اسلامی تلاش کرده است تا حضور تمامی اقوام و قشرهای جامعه‌ افغانستان را در حکومت جدید اسلامی تضمین کند.

معاون رییس دولت موقت طالبان همچنین به مردم افغانستان اطمینان داد که فرایند اصلاحات در ساختار سیاسی این کشور ادامه دارد، هر چند این فرایند، زمان گیر است.

حنفی از جامعه بین‌المللی خواست حکومت فعلی افغانستان را به رسمیت بشناسد زیرا انزوای این کشور به نفع هیچ کس نیست و این در گذشته نیز ثابت شده است.

وی با اشاره به فساد گسترده‌ رژیم گذشته در 20 سال گذشته اضافه کرد: رژیم سابق افغانستان با وجود وعده‌های زیبا در مجامع بین‌المللی تا آخرین لحظه هیچ پیشرفتی در عرصه مبارزه با فساد اداری نکرد  و سران نظام قبلی از هر فرصتی برای زراندوزی و حیف و میل ثروت‌های ملی استفاده کردند.

معاون رییس دولت موقت طالبان اضافه کرد: ما حکومتی را به ارث بردیم که به همسایه‌ها بدهکار بود و ماه‌ها  حقوق کارمندان را نیز نپرداخته بود، اما حکومت جدید اسلامی در  مدت زمان کم ثابت کرد که در  مبارزه با فساد اداری و حکومتداری خوب جدی است و در مقابل فساد کم‌ترین مدارایی ندارد.

حنفی گفت: حکومت فعلی توانست پس از بیشتر از چهل سال جنگ و ویرانی، برای نخستین بار حاکمیت نظام را بر تمامی بخش‌های کشور تضمین کند؛ ما در افغانستان دیگر چیزی به نام جزیره‌های قدرت نداریم وحکومت کنونی تمامی ارکان دولت جدید از قلمرو، حکومت، حاکمیت ملی و جمعیت را با خود دارد و مردم ما از این دست‌آورد بزرگ خوشحالند.

این مقام طالبان با تاکید بر اراده طالبان برای برقراری روابط مبتنی بر احترام‌ متقابل با کشورهای همسایه، منطقه و جهان تاکید کرد: امارت اسلامی به عنوان یک حکومت مشروع و مسوول، آماده‌ هر گونه تعامل متمدنانه با بقیه‌ جهان است.

حنفی همچنین از ایالات متحده امریکا خواست دارایی های بانک مرکزی افغانستان را که ثروت مردم افغانستان است آزاد کند.

وی تاکید کرد: امارت اسلامی افغانستان در گذشته نیز ثابت کرده است که برای حفظ آزادی، ارزش‌های ملی و دینی و منافع عالی کشور تحت هیچ گونه فشاری با هیچ کشوری معامله نخواهد کرد.

در نشست مسکو با موضوع تحولات افغانستان  هیاتی از طالبان و ۱۰ کشور منطقه از جمله ایران حضور یافته اند.

مسکو امروز میزبان نشست افغانستان

لاوروف: به رسمیت شناختن طالبان در دستور کار نشست مسکو نیست

کلیدواژه