میزان 29, 1400 11:22 Asia/Kabul
  • هشدار استولتنبرگ درباره فروپاشی ناتو بخاطر اختلاف بر سر خروج از افغانستان
    هشدار استولتنبرگ درباره فروپاشی ناتو بخاطر اختلاف بر سر خروج از افغانستان

دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) از اعضای این سازمان خواست تا اجازه ندهند، اختلافات بر سر پیمان "آکوس" و خروج از افغانستان منجر به تقسیم ناتو شود.

به گزارش رادیودری، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت: «اختلافات یا تفاوت دیدگاه‌ها درباره پیمان آکوس و افغانستان این ضرورت بنیادین را تغییر نداده است که اروپا و آمریکای شمالی باید در کنار یکدیگر بایستند. ما با دنیایی رقابتی‌تر روبرو هستیم، ما با رقابت بزرگتری میان دولت‌ها روبرو هستیم و این مهم است که کنار یکدیگر قرار بگیریم.»

استولتنبرگ با بیان اینکه هنوز بسیار زود است که درباره فروپاشی در افغانستان نتیجه گیری گرفته شود، تاکید کرد، «با این حال نباید از افغانستان به نتیجه اشتباه برسیم و به این فکر نکنیم که متحدان ناتو نباید دیگر در عملیات‌های نظامی برای مبارزه با افراطگرایی و تروریسم مشارکت کنند.»

پس از خروج نیرو‌های ناتو از افغانستان در پی تصمیم جو بایدن رئیس جمهور آمریکا برای پایان طولانی‌ترین جنگ واشنگتن، طالبان قدرت را در افغانستان به دست گرفت.

فروپاشی دولت افغانستان پس از ۲۰ سال حضور نظامی غرب باعث بروز انتقاداتی از برخی متحدان آمریکا در قبال نحوه خروج از افغانستان شد. در پی این مساله، ناتو با اختلافات دیگری میان فرانسه و آمریکا درباره معاهده نظامی جدید آمریکا با استرالیا و بریتانیا، موسوم به پیمان "آکوس" روبرو شد.

در این میان، برای اولین بار از زمان خروج آشفته از افغانستان، وزرای دفاع کشور‌های عضو ناتو قرار است امروز (پنجشنبه) در بروکسل مذاکرات حضوری برگزار کنند.

لوید آستین وزیر دفاع آمریکا پیش از برگزاری این نشست گفت: «ما درباره نقش ناتو در آینده افغانستان و برخی دروس آموخته شده از افغانستان مذاکره خواهیم کرد.»

اظهارات استولتنبرگ از دو راهی ناتو در افغانستان

کلیدواژه