میزان 29, 1400 14:47 Asia/Kabul
  • عفو بین الملل: دولت ها خارج از روند بروکراتیک به مهاجران افغان پناه دهند
    عفو بین الملل: دولت ها خارج از روند بروکراتیک به مهاجران افغان پناه دهند

سازمان عفو بین‌الملل از همه دولت‌ها خواسته است به تعهدات خود برای حفظ جان افغان‌هایی که در معرض خطر هستند عمل کنند و صرف نظر از روند بوروکراتیک برای آن‌ها ویزای بشردوستانه صادر کنند.

به گزارش رادیو دری، فرانچسکا پیزوتلی کارشناس مهاجرتی این نهاد می‌گوید: خروج از افغانستان در شرایط کنونی به یک چالش و مانع جدی بدل شده است.

به گفته او از زمان سلطه طالبان بر این کشور دستیابی به مدارک مسافرتی معتبر تقریبا ناممکن شده است و بر همین اساس، بسیاری از شهروندان بدون هیچ مدرکی از افغانستان گریخته‌اند.

کارشناس مهاجرتی سازمان عفو بین‌الملل به رسانه‌ها گفته‌است: «این افراد به جای داشتن امنیت یا سرپناه، در مراکز گذرگاه‌های مرزی محبوس می‌شوند یا حتی با آینده‌ای نامعلوم به زندان می‌افتند.»

پیزوتلی از جامعه جهانی خواسته است تا مسیرهای امنی را برای عبور پناهجویان و آوارگان افغان فراهم و بازگرداندن آن‌ها به افغانستان را متوقف کنند.

او گفته‌است: «جهان نباید در این لحظات حساس، افغان‌ها را ناامید کند و ما به یک هماهنگی بین‌المللی نیاز داریم تا امنیت را به شهروندان افغان بازگردانیم.»

این در حالی است که برخی همسایگان افغانستان، مرزهای خود را به روی موج پناهجویان بدون مدرک بسته‌اند و همزمان، کشورهای شرق اروپا از جمله بلغارستان، کرواسی و یونان، پناهجویان افغان را با نقض قوانین از مرزها می‌رانند.

انتقاد عفو بین الملل از رفتار لهستان با پناهجویان افغان

اتحادیه اروپا خواستار پذیرش بیشتر پناهجویان افغان شد

کلیدواژه