میزان 29, 1400 16:12 Asia/Kabul
  • وزیرخارجه پاکستان با مقامات طالبان در کابل دیدار کرد
    وزیرخارجه پاکستان با مقامات طالبان در کابل دیدار کرد

وزیر امور خارجه پاکستان روز پنجشنبه پس از ورود به کابل با رئیس‌ دولت طالبان، سرپرست وزارت خارجه و دیگر مقامات ارشد طالبان دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش رادیو دری، این نخستین سفر شاه محمود قریشی به افغانستان پس از قدرت گرفتن طالبان‌ است.

هیات پاکستانی با ملا محمد حسن آخوند رئیس‌ دولت طالبان و مولوی امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه و دیگر مقامات ارشد حکومت موقت طالبان درباره مسایل مورد علاقه از جمله تقویت روابط دوجانبه ، مهاجران و کمک‌های جهانی به افغانستان گفتگو و تبادل نظر کرده است.

ژنرال فیض حمید رئیس آی‌اس‌آی- سازمان اطلاعات نظامی پاکستان- که دوره کاری‌اش تمام شده‌است نیز قریشی را در این سفر یک روزه همراهی می‌کند.

حمید اولین مقام بلند‌پایه خارجی بود که پس از سقوط کابل به‌ دست طالبان و پیش از تشکیل حکومت موقت این گروه به کابل سفر کرده بود که در روز برگشت او از کابل به اسلام‌آباد، طالبان کابینه خود را اعلام کرد.

جهان، پاکستان را از کشورهای پرنفوذ بر طالبان می‌داند و این کشور بارها متهم به حمایت مستقیم از طالبان در جنگ 20 ساله افغانستان شده است؛ اما مقام‌های پاکستانی این موضوع را رد کرده‌اند.

پس از تسلط طالبان بر افغانستان شاه‌محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان بارها از امریکا خواسته است که پول‌های مسدود شده افغانستان را آزاد کند و آن را در اختیار طالبان قرار دهد تا به گفته او، از بحران بشری در این کشور جلوگیری شود.

عمران خان نخست‌وزیر پاکستان نیز چنین موضعی داشته و به رسمیت شناختن طالبان از سوی جهان را خواستار شده‌است.

عمران خان: طالبان تنها گزینه برای مقابله با داعش

وزیر خارجه پاکستان وارد کابل شد

 

کلیدواژه