میزان 30, 1400 11:03 Asia/Kabul
  • اهداف روسیه از برگزاری نشست مسکو درباره افغانستان
    اهداف روسیه از برگزاری نشست مسکو درباره افغانستان

کارشناس مسائل شبه قاره، نگرانی روس ها از نفوذ گروه تروریستی داعش به آسیای مرکزی و قفقاز را دلیل حمایت مسکو از طالبان دانست.

پیرمحمد ملازهی در گفت وگو با خبرگزاری ایسنا در خصوص برگزاری نشست مشورتی مسکو درباره مسئله افغانستان گفت: روسیه نگران است تا برخی گروه ها مانند داعش تقویت شده و از هرج و مرج موجود در افغانستان استفاده کنند و بتوانند از شمال این کشور وارد حوزه آنها یعنی آسیای مرکزی و قفقاز شوند بنابراین به دنبال این هستند تا طالبان بتواند قدرت خود را در سراسر افغانستان گسترش دهد.
ملازهی گفت: روسیه معتقد است تضعیف دولت طالبان به گسترش نفوذ داعش در آسیای مرکزی و قفقاز و همچنین پیوستن مبارزان افراطی چچنی به داعش منجر خواهد شد.

این کارشناس مسائل منطقه تصریح کرد: نشستی که ایران در زمینه افغانستان دنبال می کند تضادی با اهداف روس ها ندارد که بخواهند نسبت به آن حساس باشند.

وی گفت: ایران باید بتواند کشورهای دیگری را هم به نشست هفته آینده تهران دعوت کند تا سیاست منسجم تری در قبال افغانستان اتخاذ شود.

نمایندگان ده کشور تاثیر گذار بر تحولات افغانستان ازجمله کشورهای همسایه در نشست روز چهارشنبه مسکو اوضاع سیاسی و نظامی در افغانستان و تمهیدات جامعه جهانی برای جلوگیری از بحران انسانی در این کشور را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

رایزنی های مسکو در سال ۲۰۱۷میلادی براساس سازوکاری شش جانبه با شرکت نمایندگان ویژه ای از روسیه، افغانستان، ایران، هند، چین و پاکستان آغاز شد.

طالبان: نشست مسکو بسیار مفید بود

کلیدواژه