میزان 30, 1400 11:13 Asia/Kabul
  • پوتین: به سوی به رسمیت شناختن طالبان حرکت می‌کنیم
    پوتین: به سوی به رسمیت شناختن طالبان حرکت می‌کنیم

رئیس‌جمهور روسیه می گوید: مسکو در حال حرکت به سوی به رسمیت شناختن طالبان در افغانستان است.

به گزارش رادیو دری، «ولادیمیر پوتین»، رئیس جمهور روسیه در گردهمایی باشگاه «والادای» تصریح کرد: مسکو در حال حرکت به سمت به رسمیت شناختن گروه طالبان است اما انجام این کار مستلزم طی همان روالی است که این گروه را در روسیه در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داده است.
پوتین درباره احتمال به رسمیت شناختن گروه طالبان که در حال حاضر در روسیه در فهرست گروههای تروریستی است گفت: «به نظر میرسد به این مرحله (به رسمیت شناختن طالبان) نزدیک میشویم.»
رئیس جمهور روسیه اضافه کرد: «موضع روسیه، حرکت  به سمت این مسیر خاص خواهد بود، اما چنین تصمیم هایی باید به همان شیوه ای که این گروه به عنوان گروه تروریستی در لیست سیاه قرار گرفت انجام شود.»
در همین حال نماینده روسیه در امور افغانستان ضمن رد هرگونه تعیین ضرب العجل از سوی مسکو برای تشکیل دولت فراگیر در افغانستان تاکید کرد طالبان باید انتظارات جهانی درباره حقوق بشر و فراگیر بودن دولت را برآورده کند.
گروه طالبان یکشنبه ۱۵ اوت/ 24 اسد بعد از خروج «اشرف غنی»، رئیس جمهور سابق افغانستان وارد شهر کابل شد. تحلیلگران ورود نیروهای طالبان را به منزله خاتمه تلاشهای ۲۰ ساله آمریکا و دیگر کشورهای غربی برای بازسازی افغانستان به شکل مطلوب جهان غرب می دانند.
ایالات متحده و دیگر کشورهای عضو ناتو در سال ۲۰۰۱ به بهانه حملات ۱۱ سپتامبر همان سال در آمریکا، به افغانستان حمله کردند و از آن زمان به بعد حضور نظامی و اشغالگری آنها در افغانستان ادامه داشت.

پوتین: دولت جدید افغانستان باید به وعده‌هایش درباره صلح و امنیت عمل کند

کلیدواژه