عقرب 01, 1400 18:23 Asia/Kabul
  • بلینکن: بیش از 300 آمریکایی در افغانستان باقی مانده‌اند
    بلینکن: بیش از 300 آمریکایی در افغانستان باقی مانده‌اند

با گذشت دو ماه از خروج آمریکایی‌ها از افغانستان، وزیر امور خارجه ایالات متحده در جلسه کنگره گفت: همچنان بیش از 300 آمریکایی در افغانستان باقی مانده‌اند.

به گزارش رادیو دری، «آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه در جلسه کنگره اظهار کرد: با 363 آمریکایی در افغانستان در تماس است که 176 نفر از آن‌ها خواستار ترک این کشور هستند.

این در حالی است که یک روز پیش از اتمام عملیات بی‌نظم و سراسیمه آمریکایی‌ها برای خروج از افغانستان، بلینکن گفته بود کمتر از 200 و شاید حدود 100 آمریکایی در این کشور باقی مانده باشند.

از زمان اتمام این عملیات و از ابتدای ماه گذشته میلادی، دولت آمریکا 234 نفر دیگر را نیز از افغانستان خارج  و بلینکن اعلام کرد برخی از افغان‌های دارای گذرنامه آمریکایی درخصوص ترک افغانستان تردید دارند.

با این حال «بن ساسه» عضو جمهوری‌خواه کمیته اطلاعاتی مجلس سنای آمریکا، دولت را به ارائه اطلاعات گمراه‌کننده درباره تعداد واقعی آمریکایی‌ها در افغانستان متهم کرد.

این سناتور آمریکایی در بیانیه‌ای اعلام کرد: «هفته‌ها است که تعداد رسمی این افراد حدود 100 نفر است و به‌شکلی جادویی هرگز تغییر نمی‌کند و با وجود خروج آهسته آمریکایی‌ها این ارقام هرگز کمتر نشد؛ حالا آن‌ها می‌گویند بیش از 300 آمریکایی همچنان در افغانستان هستند».

امروز (شنبه) «وال استریت ژورنال» نیز گزارش داد تعدادی از آژانس‌ها در ایالات متحده تحقیقات خود را در خصوص نحوه مدیریت خروج آمریکا از افغانستان آغاز کرده‌اند.

مدیر سابق سیا: خروج آمریکا از افغانستان به اعتبار و حیثیتش لطمه زد

نخستین دیدار آمریکا و طالبان پس از خروج واشنگتن از افغانستان

 

کلیدواژه