عقرب 02, 1400 10:02 Asia/Kabul
  • مجاهد اظهارات خلیل زاد را درباره حضور القاعده در افغانستان رد کرد
    مجاهد اظهارات خلیل زاد را درباره حضور القاعده در افغانستان رد کرد

سخنگوی گروه طالبان سخنان فرستاده پیشین امریکا در امور افغانستان را درباره حضور اعضای القاعده در افغانستان یا نزدیکی مرزهای این کشور بی‌پایه خواند.

به گزارش رادیو دری، زلمای خلیل زاد در گفت‌وگویی با «سی‌بی‌اس نیوز» درباره حضور رهبر القاعده در افغانستان و یا در همسایگی این کشور اظهاراتی را مطرح کرده و گفته بود که شاید ایمن‌ الظواهری رهبر القاعده در افغانستان و یا همسایگی این کشور حضور داشته باشد و طالبان در این باره اطلاعی ندارند.

«ذبیح الله مجاهد» سخنگوی طالبان، گفته‌ها درباره حضور اعضای شبکه القاعده در افغانستان را بی‌اساس خوانده و افزوده است: «من نه چنین خطری را می‌بینم و نه کسی اینجا وجود دارد و نه اطلاعاتی به ما رسیده است که در این سطح باشد.»

این در حالی است که خلیل زاد گفته بود: «گزارشی که من دیده‌ام نشان می‌دهد که ممکن است ایمن الظواهری رهبر القاعده در افغانستان یا قلمروهای مجاور باشد. نمی‌دانم آیا طالبان در این باره آگاهی دارند یا خیر؟  طالبانی که من با آنان به توافق رسیدم به من گفتند که نمی‌دانند رهبر القاعده کجاست.»

خلیل زاد از وجود فضای بی‌اعتمادی میان افغانستان و آمریکا خبر داده و افزوده بود که واشنگتن عملکرد طالبان را به‌منظور مقابله با تروریست‌ها از خارج مرزها بررسی می‌کند.

نماینده آمریکا گفته بود: «ما نباید تنها به حرف‌های آن‌ها (طالبان) در قبال تعهداتشان گوش بدهیم. ما تعهدات طالبان برای مقابله با هراس افکنی را خارج از مرزها نظاره می‌کنیم و در صورتی که متوجه طرح ریزی فعالیت‌هایی شویم، توانایی انجام حمله را داریم.»

خلیل زاد از نمایندگی آمریکا در امور افغانستان استعفا کرد

رابرت گیتس: طالبان رابطه خود را با القاعده قطع نکرده است

 

کلیدواژه