عقرب 02, 1400 18:12 Asia/Kabul
  • روسیه: بازدارندگی ناتو در افغانستان فاجعه بار بود
    روسیه: بازدارندگی ناتو در افغانستان فاجعه بار بود

وزیر دفاع روسیه در واکنش به اظهارات همتای آلمانی، درباره عواقب اقدام به‌اصطلاح بازدارنده ناتو در برابر مسکو هشدار داد و یادآور شد، بازدارندگی آن‌ها در افغانستان به یک فاجعه ختم شد.

به گزارش رادیو دری،«سرگئی شایگو» وزیر دفاع روسیه در پاسخ به اتهام‌ات «آنه‌گرت کرامپ کارن‌باوئر» همتای آلمانی خود گفت: امنیت اروپا تنها در صورتی قابل دستیابی است که به‌طور مشترک با روسیه بوده و با منافع مسکو در تضاد نباشد.

این مقام ارشد دولت روسیه خاطرنشان کرد: «درک ناتو از اقدام برای "بازدارندگی" در برابر افغانستان به فاجعه‌ای منجر شد که اکنون همه جهان با آن مواجه است».

کارن‌باوئر در مصاحبه‌ای گفته بود ناتو باید «برای روسیه روشن کند» که «دکترین بازدارندگی» این سازمان به‌معنای استفاده از تمام روش‌های لازم برای متوقف کردن حمله مسکو به متحدان و شرکای خود خواهد بود.

«ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه نیز پیش از این گفته بود که برخورد کشورهای غربی با روند اوضاع در افغانستان، یا به عبارتی موضع گیری آنها در قبال اتفاقات رخ داده که باید یک نتیجه گیری کلی از رویدادهای 10 الی 20 سال گذشته در آنجا باشد، کاملاً غیرمعمول و غیرواقع بینانه است.

این دیپلمات یادآور شده بود که طرف روسی بارها به شرکای اروپایی خود نسبت به تحمیل "ارزش‌های غربی" بر ملت‌های شرقی که دارای آداب و فرهنگ متفاوتی هستند، هشدار داده بود.

به گفته زاخارووا، «موضع گیری شرکای غربی ما از روند اوضاع کنونی در افغانستان هم بسیار عجیب است، گویا آنها هیچ درس عبرتی از اتفاقات گذشته نگرفته‌اند و دقیقاً در حال تکرار اشتباهی هستند که پیش از این، بعنوان مثال در لیبی و سوریه نیز مرتکب شدند و به بحران مهاجرت به اروپا منجر شد».

زاخارووا: آمریکا و ناتو خود را در اوضاع افغانستان بی‌تقصیر جلوه می‌دهند

کلیدواژه