عقرب 03, 1400 17:05 Asia/Kabul
  • تاکید دیده‌بان حقوق بشر بر مجازات عاملان حملات اخیر به مساجد شیعیان افغانستان
    تاکید دیده‌بان حقوق بشر بر مجازات عاملان حملات اخیر به مساجد شیعیان افغانستان

دیده‌بان حقوق بشر خواستار محاکمه عاملین حملات اخیر داعش علیه شیعیان افغانستان شد.

به گزارش رادیودری، دیده‌بان حقوق بشر با اشاره به حملات اخیر داعش علیه شیعیان در افغانستان گفته است که این حملات به منزله جنایت علیه بشریت است و مسئولان آن باید محاکمه شوند.

این نهاد امروز (دوشنبه ۳ عقرب/ آبان) در گزارشی گفته‌است که شاخه خراسان داعش در حال انجام بمب‌گذاری و سایر حملات هدفمند علیه شیعیان افغانستان است که جنایت علیه بشریت محسوب می‌شود.

در گزارش دیده‌بان حقوق بشر آمده که داعش مسئولیت بسیاری از حملات اخیر بر جامعه شیعیان هزاره را برعهده گرفته است، از جمله حملات انتحاری که در مسجد سیدآباد قندوز حداقل ۷۲ نفر را کشت و بمب‌گذاری که در مسجد فاطمیه قندهار دستکم جان ۶۳ نفر را گرفت.

پاتریشیا گاسمن، معاون مدیر آسیایی دیده‌بان حقوق بشر در گزارشی گفته‌است: «شاخه خراسان داعش بارها حملات ویرانگری را انجام داده‌است که به نظر می‌رسد برای گسترش وحشت و تحمیل حداکثر رنج به ویژه بر جامعه هزاره افغانستان طراحی شده‌است. حملات متعدد علیه هزاره‌ها به منزله جنایت علیه بشریت است و مسئولان آن باید محاکمه شوند.»

در گزارش دیده‌بان حقوق بشر آمده‌است که از سال ۲۰۱۵، زمانی که داعش حملات خود را بر مساجد، شفاخانه‌ها، مکاتب و سایر تأسیسات غیرنظامی به ویژه در محله‌های عمدتا شیعه‌نشین آغاز کرد، تهدیدی جدی برای هزاره‌ها و دیگر غیرنظامیان افغان به شمار می‌رود.

طبق این گزارش، در این حملات دستکم ۱۵۰۰ غیرنظامی کشته و هزاران نفر دیگر که اکثرا اقلیت‌های مذهبی هستند زخمی شده‌اند.

دیده‌بان حقوق بشر افزوده که حملات داعش، برخی اقلیت‌های مذهبی هندو و سیک و روزنامه‌نگاران، فعالان مدنی و کارکنان صحی را هدف قرار داده‌است.

در گزارش این نهاد آمده‌است که مقامات طالبان که در ماه آگوست کابل و بیشتر افغانستان را تصرف کردند، گفته‌اند که از مساجد شیعه و دیگر تأسیسات حفاظت بیشتری خواهند کرد.

با این حال دیده‌بان حقوق بشر، به سابقه طالبان در مورد ارتکاب تخلفات جدی علیه هزاره‎‌ها از جمله کشتارهای گسترده در جریان نبرد در مزار شریف و بامیان در سال‌های ۱۹۹۸ تا ۱۹۹۹ نیز اشاره کرده‌است.

این نهاد گفته‌است که طالبان اخیرا روزنامه‌نگاران هزاره را بازداشت کرده و مورد ضرب‌وشتم قرار داده و همچنین جوامع هزاره را وادار به کوچ اجباری کرده‌اند.

معاون مدیر آسیایی دیده‌بان حقوق بشر در ادامه گفته‌است که حملات وحشتناک شاخه داعش به غیرنظامیان از زمان تصرف افغانستان توسط طالبان کاهش نیافته و به نظر می‌رسد در حال افزایش است.

وی تاکید کرده‌است که «مقامات طالبان باید فورا اقداماتی را برای محافظت از اقلیت‌های مذهبی در برابر این حملات اتخاذ کنند.»

این در حالی است که طالبان می‌گویند، داعش در افغانستان تهدیدی جدی نیست.

از جانب دیگر داعش تهدید کرده که شیعیان از بغداد تا خراسان در امان نخواهند بود.

داعش نمی تواند با انفجار در مساجد میان شیعه و سنی در افغانستان اختلاف ایجاد کندر

کلیدواژه